Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Мангъров: От пулмонална хипертония в България боледуват около 140 души

В България от пулмонална хипертония боледуват около 140 души, съобщи председателят на Асоциация "Пулмонална хипертония" Тодор Мангъров в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.

От три години насам пациентите с пулмонална хипертония получават лечение, което е съобразено с лечението на пациентите в страните от Западна Европа. Има медикаменти, които в България са все още недостъпни, но като цяло голяма част от медикаментите, свързани с животоподдържащата терапия на пациентите, в момента са достъпни в България. Цената на тези медикаменти достига до 7000 лева на месец. За щастие пациентите не заплащат лечението. То се поема изцяло от НЗОК. Необходимо е да се направи много стриктно проследяване на състоянието на пациентите. Това трябва да се направи в специализирани центрове, които все още не са налични в България. Няколкото болници, които се занимават с проблемите на пациентите с пулмонална хипертония са изцяло кардиологични и три от тях се намират на територията на София, а една във Варна. За да се подобри състоянието на пациентите с пулмонална хипертония на този етап е необходимо да се направи регистър, необходимо е да се осигурят всички налични медикаменти, които са достъпни за лечение на пациентите в Европа, обясни ситуацията Мангъров.

По отношение на препарата за интервенозната терапия, Мангъров каза: Възможностите за развитие са изцяло в Министерството на здравеопазването. То трябва да покани фирмата, която е производител на този препарат, да се регистрира медикаментът в България, тъй като Асоциация "Пулмонална хипертония" направи няколко постъпки към фирмата за регистрация на този медикамент и до момента все още не ми е ясно защо фирмата не регистрира медикамента в България и защо не е достъпен за пациентите. Появява се и друг проблем, свързан с обслужването на самия медикамент, тъй като той е свързан с помпа, която механично вкарва медикамента в обръщението на пациента. Не е ясно кой ще достави тези помпи, кой ще ги заплати, кой ще ги сервизира. Самата цена на медикамента е около 20 хиляди евро на месец.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени