Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост

| обновено на 24.05.14 в 17:55
Снимка: БГНЕС

В цялата страна бе отбелязан Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. В столицата тържествата започнаха с празнично шествие от Националния исторически музей до паметника на светите братя Кирил и Методий.

Училищният химн, познат на всеки българин, огласи пространството пред Националната библиотека, където се събраха за тържествено поднасяне на венци при паметника на светите братя държавни и просветни дейци, министри и ректори, професори и студенти, преподаватели и ученици, труженици на словото и науката и множество българи - народ възроден с трибагреници и цветя в ръце. Началото на всенародното честване се постави с извършването на традиционния водосвет за празника, а освещаването и благопреуспяването в продължаване на кирило-методиевото просветителско дело.

В благопожелателно слово епископ Тихон призова: "Чистете езика си от ненужни и грозни думи. Това е, което обединява всички нас - нашият език, преминал през вековете. Пожелавам на всички дечица да бъдат достойни наследници на тази култура. Бог да ви благослови и да ви дарува с много здраве, успехи и радости".

С академично тържество Софийският университет „Св. Климент Охридски“ също отбеляза 24 май. В приветственото си слово заместник-ректорът на Алма матер проф. Анастас Герджиков отбеляза.

За българския народ образованието и науката винаги са били, са, и ще бъдат приоритет. Доказателство са това е, че преди повече от век и половина, а според някои сведения и още по-отдавна, празникът на равнопастолите Кирил и Методий започва да се отбелязва не в изпълнение на декрети или в търсене на идентичност, а спонтанно, от искрено народно уважение и признание към делото на светите братя. Доказва го равносметката, че от манифестациите, на които ни водеха някога, не остана нито една, но шествието в чест на днешния най-българси празник се запази,
каза заместник-ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.

На най-обичания български ден - единственият толкова голям празник на духовността - Теодора Димова - писател и драматург произнесе слово: "Двамата братя, пред монументалните образи, на които сме застанали и пред които всички оставяме букет с цветя и пред които се молим да ни вдъхнат дух и смирение. За това нека заедно насочим умовете и сърцата си към тях. Толкова мощен е техният дух, че ни се струва, че те виждат и разбират по-добре нас, отколкото ние тях". 

На 24 май прозвуча едно от най-любимите стихотворения на всеки българин "Аз съм българче" от Иван Вазов в изпълнение на първокласниците Александра Борисова и Константин Бояджиев.

Тържеството в София завърши с поднасянето на венци и цветя, прозвуча и националният химн на България. Присъстващите държавници и просветни дейци начело с президента Росен Плевнелиев и председателя на Народното събрание Михаил Миков пристъпиха към епископ Тихон за личен поздрав и благословение в делата им. 

В Пловдив шествието за Деня на българската просвета и култура и славянската присменост потегли по традиция от Хуманитарната гимназия "Кирил и Методий". Там през 1851 година от Найден Геров е подета инициативата за отбелязването у нас на празника на светите първоучители.

Хиляди пловдивчани апладираха преминаващите по централната пешеходна улица представителни групи от ученици и учители от учебните заведения в града. Сред тях бяха и възпитаници на Духовната семинария, която носи името на светите равноапостоли. Единайсетокласниците Димитър и Георги от Хуманитарната гимназия държаха в ръце иконата на Св. Св. Кирилй и Методий, която предвождаше шествието. "За нас е голяма част да носим иконата на този празник. Кара ни да се чувстваме горди, че сме българи". В празничното шествие се включиха много родители с децата си.

Близо час продължи празничното шествие в Бургас. За първа година то премина по променен маршрут - от входа на Морската градина до края на улица „Александровска“. С масово пеене на химна на Светите братя Кирил и Методий започна празничният концерт на централния площад в града.

Повече от 50 училища и детски градини, двата бургаски университета и всички културни институции в града се включиха в шествието по централните улици "Богориди" и "Александровска". Това е най-значимият български празник, казаха ученици от основно училище "Климент Охридски" и Търговската гимназия. Деца с увреждания, хорови и фолклорни формации дадоха тон на най-масовото пеене на химна на светите братя Кирил и Методий. Концертът на централния площад продължи с изпълнения на бургаския хор "Родна песен". 

Във Велико Търново на 24-и май бяха връчени традиционните награди на най-изявен абитуриент и най-добри педагози.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна