Промяна ще има, но не по същество, само промяна на някои от фигурите си сменят местата. Общо взето аз мисля, че дори кампанията, която предстои, е все едно безсмислена, тя няма да промени нищо. Сега, ако ми позволите да направя прогноза, аз бих казал, че след тези избори ще имаме дясноцентристко управление с неочаквана подкрепа. За да бъда, така, по-ясен, имам предвид коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок с неочакваната подкрепа на ДПС. ДПС ще играе ролята на "Атака", т.е. няма да влиза официално във взаимоотношения, но ще подкрепя с гласуването си, ако се наложи. Официална опозиция ще бъдат БСП и ББЦ, която със сигурност също ще играе опозиционна роля. Що се отнася до АБВ и до националистите и който друг влезе в парламента, ако влезе, мисля че тя няма да променят съществено формата на управление.
Според Гарелов социалистите вече са се предали предварително:
Аз съм учуден от това, че БСП, като че ли предварително се е предала и вече е взела някаква опозиционна едва ли не поза, тя не използва някаква енергия от смяната на лидера да получи, да се мобилизира, да вдъхне малко кураж на своите почитатели и привърженици, а в същото време сме свидетели на една много перфидна кампания, която се води. Според мен целта е да се маргинализира БСП до второстепенна политическа сила, да се натика в ъгъла и повече никога тя да не е на власт. БСП не само че не води кампания, тя вместо да разширява територията, малкото политическа територия, която й е останала, като търси съмишленици от други политически сили или колебаещи се, те се карат помежду си за това малко пространство, което им е останало. Аз мисля, че БСП, ако в скоро време не сменят своя устав, който им позволява такава вътрешна свобода на партията, няма да стигнат доникъде. Опасявам се, че БСП може да се срине по-ниско , отколкото на евроизборите, и да стигне до някакви трагични резултати за нея.
Иван Гарелов смята, че Реформаторският блок в последно време се опитва да намери своето лице:
За реформаторите, че там има несъгласия, това също е плод на тяхната амбиция да бъдат максимално демократични. Но аз мисля, че те в последния месец в лицето на Радан Кънев провеждат една много точна кампания на разграничаване от ГЕРБ, на търсене на своя физиономия, която няма да се отрази на бъдещото им сътрудничество съществено, но им позволява те да привлекат тези десни гласоподаватели, които имат нетърпимост към ГЕРБ. Аз съм сигурен, че в последно време техният процент на почитатели, на хора, които биха гласували за реформаторите, се е увеличил. В този смисъл аз съм почти сигурен, че те ще влязат.
Журналистът Иван Бедров коментира, че партиите не представят никакви визии за това накъде върви страната:
Разговора на Людмила Железова с Иван Гарелов и Иван Бедров можете да чуете от звуковия файл.