Експерти от Консултативния съвет по възстановяване дейността на Корпоративна търговска банка обвиниха ръководството на БНБ в зависимост от определени фактори и лица и настояха за смяна на Управителния съвет на Централния трезор. Над половин милион са потърпевшите от кризата в КТБ, а 8 на сто от финансите в банковата система не работят, стана ясно по време на срещата в Българската стопанска камара, на която омбудсманът Константин Пенчев се срещна с банкови експерти, представители на синдикати и работодатели.
С Константин Пенчев мненията ни до голяма степен съвпаднаха, но се обединихме, около мнението, че липсата на диалог с компетентните институции продължава. При липсата на парламент БНБ по закон е единствената институция, която би могла и би следвало да реагира, а тя упорито не го прави. Това каза в предаването "12+3" Ангел Божилов – експерт от КТ“Подкрепа“.
Той каза, че въпреки очакванията на срещата да дойде подуправителят на Българската народна банка и ръководител на управление "Банков надзор" Цветан Гунев, който е обвиняем за длъжностно престъпление, не се е появил.
Няма никаква официална информация дали анализът на състоянието на банката върви по план и ако е така, поне частично можеха да данните на обществото. По наша информация вътре има не повече от 1 200 големи кредита. Само в „Банков надзор“ работят 150 души. Ако бяха вкарали половината от тях в банката, предполагам, че в рамките на десетина дни би следвало да се запознаят с големите кредити и да дадат предварително становище. Това не се случи, коментира Ангел Божилов.
БНБ отказва всякакъв контакт с Консултативния съвет по възстановяване дейността на банката, позовавайки се на пречки в закона, каза председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев: Категорично и ясно трябва да отбележим, че такива пречки няма. В момента законодателството е достатъчна, за да се предприемат всички необходими действия по оздравяването на КТБ. В момента бездействието на БНБ е престъпно.
Според Васил Велев ръководството на БНБ очевидно е зависимо от фактори извън закона, икономическата логика и извън тяхната съвест.
Другият орган, който може да окаже натиск, е прокуратурата, тъй като става дума не просто за безотговорно и невъзпитано на управителя Искров, а може би за престъпно бездействие. Тази хипотеза следва да се изследва. Третият орган, който съществува е Съветът за финансова стабилност. Той, неясно за нас, също не заседава и не произвежда съответните позиции, заяви Велев.
По думите му КТБ може да бъде оздравена без прякото участие на средства от държавата.
Работодателите и синдикатите предвиждат да започнат съвместни действия на организирани протести, ако БНБ не влезе във функциите, които законът й възлага.
Разговорът на Емилия Антова с Ангел Божилов и Васил Велев можете да чуете от звуковия файл.