Радостни и ентусиазирани сме от наградените с Нобеловата награда за мир Малала Юсуфзай и Кайлаш Сатяртхи, каза генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова в интервю за предаването „Събота 150“. И двамата лауреати са наши приятели. Само преди четири дни Кайлаш Сатяртхи беше при мен и разговаряхме за нашето сътрудничество. За това как да направим така, че децата да ходят на училище, а не да работят от съвсем невръстна възраст. Кайлаш е голям активист на движението за образование, срещу детското робство и труд. С Малала Юсуфзай се познаваме. Тя идва на нашите заседания в Ню Йорк. За нас това е много важно, защото образованието се поставя на световната сцена, свързва се с мира, добави тя.
Бокова съобщи, че в света има 58 млн. деца, които не са на училище: По-голямата част от тях са момичета. В много страни, за съжаление, има конфликти или поради други причини или виждания, момичетата са атакувани. Тази година бях в Пакистан, миналата година в Афганистан, и има стотици момичета, които независимо от заплахите и трудностите отстояват своето право на образование. Ако темповете, с които променяме света и включваме тези деца в образованието, в най-бедните селски райони на Африка всички момичета ще бъдат в училище чак през 2086-а година. Мисля, че това не е нещо, с което можем да се успокоим.
По отношение на изключването на деца в училище в България, Бокова заяви: Говорим за деца, насилие, бракове, които не са допустими по закон, но напълно трябва осъзнаем, че тези неща се случват и трябва да има обществено съзнание за това, че това е недопустимо. Трябва държавните институции да свършат своята работа и да не останат ненаказани подобни престъпления. Това показва, че трябва да мислим, че това засяга и нас и всички трябва да направим така, че това да не се случва.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.