За съжаление се очакваше, че след вчерашната варварска атака срещу вестника „Шарли ебдо“ днес ще има реакции. Било то глупаво подражание на нестабилни психически хора или опити на крайната екстремистка десница да си върне чрез атаки срещу джамии и други места на мюсюлманската общност. Това беше вероятен сценарий, каза Стефан Манов от Обществения съвет на българите във Франция в интервю за предаването „12+3“.
Френските журналисти и коментатори във вчерашния ден успяха да запазят изключително професионален и достоен тон и нямаше призиви за противопоставяне. Дори крайната Марин льо Пен от Националния фронт в обръщението си беше изключително умерена и посочи, че обикновените френски мюсюлмани са лоялни граждани и по никакъв начин не трябва да бъдат смесвани с екстремистите и ислямски терористи. Тук новините са, че тази сутрин следите на двамата братя, които са заподозрени, са хванати на север от Париж, добави той.
Нещо, на което не е обърнато внимание да се спомене, е, че сред убитите има и мюсюлмани. Единият от убитите полицаи е мюсюлманин, друг от убитите от „Шарли ебдо“ е също мюсюлманин, посочи той и добави: Тероризмът не подбира, тероризмът е жесток и нещо, което тук се коментира, е, че на излизане от Елисейския дворец тази сутрин бившият френски президент Никола Саркози, който беше на среща там при президента Оланд, Саркози без колебание заяви, че е обявена война на западната цивилизация. Това са силни думи, но ми се иска да ситуираме „Шарли ебдо“, защото това не е просто един сатиричен вестник, не е антимюсюлмански, но е с една антирелигиозна позиция от години. В него карикатурите срещу папата и еврейски равини и срещу всички религии са много жестоки. Можем да сме съгласни или не с това дали са смешни или понякога отиват в по-саркастична нотка, но е факт, че в едно свободно общество правото на мнение е фундамент. В този смисъл единственият коректив е съдът. Когато някой се чувства обиден, той може да защити името си и убежденията си, атакувайки в съда. Това направиха във Франция срещу „Шарли ебдо“ мюсюлмански организации преди няколко години. Тогава френският съд каза, че това не е в нарушение на принципите на френската демокрация. Това е границата. Щом съдът е казал, че няма проблем, от тук нататък всякакъв дебат става безпочвен.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.