Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Милославский: Руският народ, който поддържа властта в Кремъл и агресията в Украйна, уби Немцов

Убеден съм, че няма да има обективно разследване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според директора на центъра за европейска култура в Нижний Новгород и близък приятел на Борис Немцов Павел Милославский, вина за убийството му носи не Кремъл, а руският народ, възпитан от Владимир Путин. Милославский е скептичен, че разследването за смъртта на Немцов ще доведе до реални резултати. В интервю за „Хоризонт“ той си спомни за политика:

Последния път му се обадих, за да му честитя рождения ден. Имахме дълъг разговор за това, че положението в страната ни е катастрофално. Много добре си спомням въпроса, който му зададох: "Боря, ти правиш толкова много, толкова труд влагаш, как мислиш, колко е твоят коефициент на полезно действие?" Той ми отговори: "Около 10 процента". Казах му, че това е много малко, а той ми каза: "Толкова има в тази страна и някой все пак трябва да прави нещо".

Вина за убийството носи не Кремъл, а руският народ, възпитан от Путин, смята Милославский.

Според мен е повече от очевидно и повечето тенденции на развитие на страната ни логично водят към този резултат, който няма да е последен. Говори се, че властта е убила Немцов. Не е така! Аз лично смятам, че руският народ го уби - този народ, който поддържа тази власт и който поддържа руската агресия в Украйна. Мисля, че по-голямата част от хората тук се  радват, защото, според тях, този гнусен човек вече не е между живите.

Това може да не е било пряко поръчение на ръководството на страната или на Федералната служба за сигурност, а просто го сториха същите тези хора, които викат: "Крим е наш", правят Антимайдан или просто се дразнят от либерално настроените хора и от действията на опозицията. Влезте в социалните мрежи и ще видите стотици постове с призив Немцов да бъде убит.

Ученият е скептичен за резултатите от разследването на убийството на своя приятел:

Не мога да предскажа. Знаете, че нито убийството на Политковская, нито на Листев са разкрити. Твърде е възможно, при нашата съдебна система, да намерят този, който наистина го е убил и всичко да свърши дотук. И този дребен човек би могъл да се окаже луд, например. Но ще бъде направено така, както е изгодно на властта. Говорим все пак за Русия, в която няма законодателна власт - не можете да наречете така хората, които заседават в държавната Дума в страна, в която няма независима съдебна власт. Да го кажем направо - отсъстват изобщо признаците на държавност. Всичко се диктува от интересите на една или друга групировка или казано накратко - от управляващите елити. И затова съм убеден, че няма да има обективно разследване.

Милославский не разчита и на натиск от страна на международната общност, който да доведе до някакви последствия за Путин: 

Какви последствия да има? Натиск има и сега, при това постоянен. Но, надявам се, разбирате, че Путин превърна Русия в нещо като обкръжена крепост, в която всички трябва да се обединят срещу коварното влияние на Запада. Америка е наш враг, както и Европа, засега Китай ни е приятел, но не е ясно кога и той ще ни стане неприятел. Сиреч, ние сме единственото островче на свободата и справедливостта, а всички около нас са врагове, сволачи и така нататък. 

За личността на Немцов Милославский си спомни:

Борис беше твърде голям оптимист. През 1991-ва година, когато беше на 31 години и стана губернатор на огромния Нижний Новгородски регион, той не се уплаши - умееше да носи отговорност. Дори когато започна да го следи Федералната служба за сигурност, особено в Ярославл в последно време, той се отнасяше към това с чувство за хумор.

И в Кремъл, и в офиса му на губернатор всичко беше свободно, без пропуски. Пропуските се появиха може би към края на 90-те години, малко преди той да се оттегли. Тогава наричаха Нижний Новгород "най-безопасната точка за журналисти" - на пресконференцията на губернатора идваха всякакви репортери и никой никога не съгласуваше въпросите си. Можеше да се пита всичко. Нещо повече - той никога не се подготвяше особено за такива мероприятия. Беше умен и познаваше събитията. Тоест, имаше две качества - беше умен и честен. И тъй като не му се налагаше да лъже, отговаряше честно на всички въпроси.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени