Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Славов: Нашата правна рамка за референдумите се отклонява от общоприетите стандарти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Пряката демокрация в България - възможности и предизвикателства" - това е темата на дискусия, която ще обсъжда българските възможности и швейцарския пример.

Атанас Славов, преподавател по право в СУ "Св. Климент Охридски", ще представи на този форум препоръки за по-ефективното прилагане на инструментите на пряката демокрация. 

Направихме анализ на нормативната рамка, която имаме в България, и проучихме опита на няколко държави, на първо място - Швейцария. Това, което констатирахме, е, че нашата правна рамка се отклонява от общоприетите стандарти. На първо място - високите прагове за иницииране на референдум. Добрият стандарт е около 2 процента от избирателния корпус - би трябвало да може да инициира референдум. Това в България е няколко пъти по-високо, достига до 10 процента. Другото, което се препоръчва от Венецианската комисия на Съвета на Европа, е да няма кворум за участие, кворум за валидност. Този кворум води до невалидни референдуми. Нашето предложение е да има кворум и той да е фиксиран на 20-25 процента. Както се предлага и в двата законопроекта, които са внесени - в единия са 40 процента, в другия - 50 процента, това ще е неработещо. Ние предлагаме изискването за подписите да бъде намалено за 100 хиляди подписа за инициатива, която е необвързваща и 200 хиляди подписа за задължителна инициатива. Колкото по-високо е изискването за подписи, толкова повече фалшификации и злоупотреби с данните на гражданите има. Предлагаме да се удължи срокът за събиране на подписи, допълни Славов.

Интервюто на Силвия Великова с Атанас Славов можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна