За старши сержант Георги Славов, спасител-парашутист в отделение „Търсене и спасяване“ във ВВС, днешният празник е двоен – освен професионален, той ще празнува и именния си ден. И сега си спомня тежките дни на тазгодишната зима, когато в кърджалийско е трябвало да спасяват хора:
За задачите, които ни бяха възложени, бяхме оборудвани. Ние обаче се презастраховаме – да има една защита, втора защита и тогава да изпълняваш задачата. Когато защитата е само една, притеснението е много голямо. /…/ Постоянно се връщам назад и си казвам: Ако бяхме направили така, щеше да се получи по-добре. Винаги има някаква доза съмнение и винаги има нещо, което е можело да бъде по-добре направено. Обаче за момента най-важен е крайният резултат. Всички да са здрави, да няма ранени.
Капитан от втори ранг Мирослав Койчев от Щаба на военноморските сили също е трябвало да ръководи спасителни екипи. Участието им ще се запомни с предотвратяването на последиците в залетия от кал варненски квартал Аспарухово миналата година: В продължение на 12 дни около 60 души личен състав на ден помагаха на населението. Осигурихме всякаква тежка, високопроходима и специализирана техника, осигурихме полева кухня, в която БЧК приготвяше храна за бедстващите.
Командирът на алпийския батальон подполковник Димитър Кацаров се обръща с вяра в подобряване на ситуацията в навечерието на ситуацията в навечерието на празника. По време на зимните месеци, в продължение на 10 дни, алпийците пробиваха пътищата във високия до метър и половина сняг, за да доставят жизненоважни продукти за хора: Помагахме на Енергийния системен оператор, за да може да пренасят елементите на електрическите стълбове, за да има ток.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.