В желанието си да направим нещо добро, сме на път да допуснем принципна грешка, която ще даде отражение за години напред. Ще се стигне до политизиране на съдебната власт. Това са очевидни неща, но за недалновидни политици, повлечени от желанието си да контролират събитията, очевидно това са твърде сложни материи, непонятни и невъзможни за възприемане. Лично аз правя всичко възможно да повлияя на общественото мнение, за да се възпре тази погрешка стъпка, но в крайна сметка думата ще имат народните представители, добави той.
По отношение на контрола върху главния прокурор, проф. Близнашки коментира: Идеята за импийчмънт на главния прокурор има смисъл да бъде въведена при много ясни формирани предпоставки и за тримата големи в съдебната власт. Проблемът на Реформаторския блок идва от една от партиите ДСБ , които са обсебени от идеята, че прокуратурата трябва да бъде зависима институция и трябва да изпълнява нарежданията на силите на деня. Те не схващат, че през последните 50 години се е случило нещо необратимо – прокурорите са съдебни магистрати, както съдиите и следователите в цяла Европа. Те робуват на погрешни предпоставки, че могат да върнат прокуратурата в подчинение на изпълнителната власт. Решенията предлагани от министъра на правосъдието Христо Иванов са погрешни.
Според проф. Близнашки, не е вярно, че тайното гласуване във ВСС произвежда големите зависимости в Съвета: Това дава възможност да бъдат възпирани болните амбиции на политически мотивирани хора от типа на Нели Куцкова. Нека не забравяме, че тя до неотдавна беше кандидат вицепрезидент, беше член на изпълнителната власт, заместник-министър. Не могат това да бъдат лицата на реформата в България. Има достатъчно грамотни съдии в България, на които трябва да бъде даден шанс. Това не са съдийките от Съюза на съдиите, които излизат една след друга по националните медии и повтарят интересите на Демократи за силна България. Съдиите не трябва да се занимават с политика.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.