Мъдростта и опитът си казаха думата, както с идеята за този инвестиционен фонд от 35 милиарда, така също и доверителният фонд, който не е някакъв специален фонд, а система за управление на държавната собственост. Това не означава обезателно приватизация, а означава отделно управление, където и приходите ще се управляват отделно. Така се гарантира пред кредиторите възможността за връщане на някаква сума от дълга. Ако някой се беше сетил у нас през 90-те години да ни предложи такъв доверителен фонд, където да отнесем всичката държавна собственост, която имахме, и някой да я управлява, продава и да се знае кой и как, вероятно щяхме да бъдем на съвсем друга позиция и нямаше да се подозираме непрекъснато кой какво е откраднал и колко пари сме взели.
Изискванията към Гърция са много сериозни, от чисто техническа гледна точка. Да не говорим, че са трудни за осъществяване и в чисто практически план. Но аз съм сигурна, че това ще се направи, защото всички отдавна са разбрали, че това е неизбежно и трябва да се случи – намаление на бюджетни разходи, увеличение на данъци, подчерта проф. Вучева.
Според нея е добро решение, че се отделят средства за банките и отделно от тях средства за инвестиционно развитие на Гърция.
Цялото интервю с проф. Христина Вучева можете да чуете в звуковия файл.