Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 политически сили са се регистрирали досега за местните избори

Александър Андреев
Снимка: БГНЕС

18 полически сили са се регистрирали досега за участие на местните избори. За 5 от тях Комисията вече е издала решения за регистрация.  Това каза за предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" Александър Андреев от Централната избирателна комисия.

С оглед спецификата на двата вида избори, които ще се проведат на 25 октомври, ЦИК в своята концепция за разяснителна кампания ще раздели два вида материали, които следва да достигнат до гласоподавателите,  за да може това да не ги обърква и те да знаят във всеки един от двата избора права имат и как могат да гласуват.

Андреев припомни и условията за гласуване за българите, живеещи в страни от Европейския съюз:

Трябва към 24 април 2015 година да имат продължително или постоянно пребиваване на територията на страната. По отношение на референдума гласоподавателите трябва да имат постоянен адрес на територията на страната към датата на издаване на указа на президента за референдума, а именно 10 август 2015 година.

За да гласуват в Референдума, гражданите трябва да имат постоянен адрес на територията на страната към датата на издаване на указа на президента за свикването на референдума - 10 август 2015 г. Самото гласуване за кметове и общински съветници и за референдума ще става в две отделни кутии, уточни Андреев.

Голям интерес към Референдума проявяват българите в чужбина. За образуването на избирателни секции за тях се прилага Изборният кодекс, съгласно който към 4 септември ще бъдат определени онези секции, в които в предходните 5 години е имало над 100 избиратели. Те ще бъдат публикувани на сайта на ЦИК. Хубаво е избирателите, които желаят да участват в избора, но не са на територията на някоя от тези секции, да подадат заявления, за да бъдат открити други.  Необходими са поне 20 заявления, ако има посолство или консулство на България в съответната страна и поне 40, ако няма. За да бъдат зачетени резултатите от референдума, по Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление е необходимо да се достигнат половината от гласовете, които са събрани в предходните парламентарни избори.

От понеделник до 14 септември могат да се подават документи в ЦИК за регистрация на инициативни комитети, партии и коалиции, които ще участват в информационно-разяснителната кампания. Ще има две разяснителни кампании - за местните избори и за референдума.

Основен приоритет пред ЦИК е назначаването на ОИК, които трябва да започнат работа от 5 септември.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна