Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Андреев: Това, което Христо Иванов направи, беше един морален акт. Но смятам, че беше малко прибързано

Валери Симеонов: Влиянието на главния прокурор се преувеличава

Румен Петков: Бившият министър на правосъдието се явява съучастник на забавеното правосъдие у нас

Валери Симеонов
Снимка: БГНЕС

На министъра не му беше работа сега да си хвърля оставката. Нито на Радан Кънев... Когато събираме 200 и повече гласа, изведнъж започваме да се втренчваме, че някой си хвърля оставката. Защо не се акцентира върху това, че българският парламент се опитва да промени скапаната съдебна система? Това мнение изрази в пред "Хоризонт" съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.

Според Симеонов не бива да се хиперболизира влиянието на главния прокурор, защото това е глупава теза, с която се опитват да ни извиват ръцете на всички нас. Той добави, че квотите във Висшия съдебен съвет се преекспонират като проблем:

Това беше една фиксация на Кънев и компания, чрез която се стигна до прибързано решение, от което нямаше нужда, но няма драма. Нищо няма да се случи, ако Реформаторският блок излезе от управлението. Ще бъдем свидетели на уникално политическо положение "Опозиция в коалицията".

Движението за права и свободи не е никакъв фактор вече в продължение на година. Най-сетне в 43-тото Народно събрание ДПС не е определящ фактор, отбеляза Валери Симеонов. Относно влиянието върху групата на Движението при гласуването на промените в Конституцията, за което намекна по-рано в телевизионно интервю, Симеонов каза, че групата е показала неадекватно, дебилно поведение:

Като видяха, че ще изтърват шанса да яхнат каруцата в движение, продължиха да изпълняват това, което им беше наредено.

Историческият компромис не е точно в квотите, а в разделението на ВСС на две професионални колегии. Това е голямото постижение. Квотите се изваждат от контекста. Случилото се вчера противоречи на указанията на Венецианската комисия. Това заяви в предаването "12+3" Методи Андреев от ГЕРБ. Той коментира и оставката на правосъдния министър Христо Иванов:

Така постъпват хората, убедени в своята правота. Това, което той направи, беше един морален акт. Но смятам, че беше малко прибързано. Всъщност не се ли отказваме от голямата битка – да променим структурата на прокуратурата?... Остава основният въпрос – искаме ли да реформираме българската прокуратура, която остава единствена в ЕС в този вид? Тази ли трябва да бъде структурата на една модерна европейска прокуратура? Системата създава проблема, а не личността, която заема поста главен прокурор.

Румен Петков от АБВ посочи, че предложението на АБВ, което промени в последния момент гласуването на конституционните поправки в пленарна зала, е категорична и последователна позиция, отстоявана във времето:

Нашето предложение беше подкрепено от повече от 200 народни представители. Не може да се говори за предизвикани от него трусове. Преди повече от шест месеца предизвикахме публична дискусия, в която ясно заявихме нашата позиция. Ние сме първите, ясно формулирали идеята за разделянето на двете колегии (във ВСС – бел. ред.), с ясна формулировка за намаляване на политическото влияние във всяка от тях. И ясно заявихме, че на второ четене ще отстояваме позицията си за намаляване на политическото влияние върху съдебната система като цяло.

Защо министърът на правосъдието не извади имената на хората от съдебната система, които бавят правосъдието, след като получава редовна справка за тях, попита още Румен Петков. Бившият министър на правосъдието според него се явява съучастник на забавеното правосъдие у нас.

Интервютата на Снежана Иванова с Валери Симеонов, Методи Андреев и Румен Петков можете да чуете от звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна