Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Риск от свлачища, ако "Мини Марица-изток" не ограничи добива на въглища

Снимка: БГНЕС

Ако в следващите три години „Мини Марица-изток“ не ограничи добива на въглища до 27 милиона тона, има опасност от възникване на свлачищни процеси, които могат да извадят от равновесие енергийната ни система. Затова предупреди на последната си за тази година пресконференция инженер Андон Андонов-изпълнителен директор на най-голямото въгледобивно дружество в България.

Тази година дружеството е произвело под натиск над 32 милиона тона въглища, необходими, за да могат двете американски централи да работят на пълна мощност. Така не се плаща за разполагаемост и се държи под контрол цената на енергийния микс. Мините не разполагат със средства за разкриване на нови въглищни пластове и има опасност при този добив да се предизвика свлачище в някой от рудниците. Това би довело до трайно прекратяване на добива, а оттам и до срив в производството на електроенергия. Според инженер Андонов трябва да се прекрати порочната практика, въведена през 2009 година министърът на енергетиката да определя цената на въглищата. Сега на световните борси тя е между 50 и 60 долара на тон условно гориво, а у нас е 77 лева на тон, значително под пазарните цени. Дружеството страда от недостиг на средства и има до получава 428 милиона лева, от които 393 милиона лева са просрочени задължения. И дължи 182 милиона на фирми и кредитори. Още 630 милиона лева са необходими на „Мини Марица изток“ за изселването на хората от село Бели бряг, за преместване на коритото на река Съзлия, на пътя Русе – Свиленград и за други инфраструктурни проекти.

Никой не поема отговорността да реши този проблем. А това е един много порочен кръг и може да доведе до колапс в системата. Защото ако се случи нещо с Марица-Изток, спирането на производството оттам би довело до срив в системата. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “12+4“ Владимир Топалов – председател на Миньорската федерация.

Риск съществува и за системата, и за хората. Технологията е такава, че коефициентът на добив следва определена пропорция. Когато започнете да произвеждате повече въглища, а не разкривате, се изправят т.нар. бордове и това застрашава опасността от свлачище. Едно такова свлачище може да спре мините за повече от 2 години, което ще бъде колапс в системата.

Относно енергийната реформа, Топалов заяви:

Не може да бъде реформа намаляването на разходите на най-евтината електроенергия и едновременно с това да се знае колко е натрупването на тарифния дефицит и той да си остава един и същ.

Цялото интервю, както и репортажа на Венелина Попова, чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна