Интервю на Лъчезар Цветков с проф. инж. Йордан Начев
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Такива институции като разузнаването и контраразузнаването, наречени специални служби, обикновено работят за своите потребители. Тяхната продукция е информационно-аналитичина, за да работят правилно, те изпълняват задачи, които съответстват на приоритетните направления в управлението на държавата. А потребителите на тези служби са изпълнителна, законодателна власт и президентска институция. Най-добре могат да кажат какви са предизвикателствата пред разузнаванията – именно потребителите на този продукт на разузнаването. Предизвикателствата се определят от интересите и заплахите, които има страната. Аз не знам досега ние ясно да сме формулирали нашите жизненоважни или второстепенни интереси в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
Това каза за “Хоризонт“ в предаването “Хоризонт за вас“ проф. инж. Йордан Начев - дългогодишен служител в бившето Управление "Научно-техническо разузнаване" на Република България и бивш ръководител на Центъра за разузнавателна подготовка на състава на Националната разузнавателна служба.
Какви са заплахите най-добре трябва да чуем от тези, които управляват страната.
Независимо от космическите наблюдения и използването на всички актуални технологични постижения, най-ефикасните въздушни удари от едни или други въоръжени сили се оказват тези, които имат информация, съгласувана с местните хора, с местните структури, които съответно се противопоставят и бият с терористи.
Според проф. Начев човешкият фактор е незаменим в разузнаването:
Затова има агентура, внедряване на агенти в агенти на една или друга структура, която се определя като противникова.