Разбира се, че присъстват думите, но в един частен контекст, в празглеждането на един частен контекст , а не като подмяна на названието на епохата. Оттам нататък намесата за Вазов, „Под Игото“ е една реторика, която не е на място според мен.
Остри конфликти има винаги, независимо какво казва науката, подчерта ученият. Въпросът е да се преподава една „смислена“ история, която да подпомага информирането на учениците, а не да налага клишета допълти той.
Нещата трябва да се разглеждат в един малко по-широк контекст. Това, което се е случвало в България, не бива да го разглеждаме като кой знае колко уникално, а да видим какво е ставало по това време на други места по света.
Оставката на министър Танев и публичното оживление имат друг контекст – Министерството не е успяло сполучливо да лансира идеите си за промяна на програмите и това е било използвано целенасочено от други хора. Самото ведомство в случая няма „голям грях“, а само малки, коментира ексертът. Според него коректното название на периода е „Османско владичество“. През 80-те години историците са започнали да разглеждат и съвместното съжителство на различни етноси по нашите земи, допълни той. Затова терминът е изваден от контекста и некоректно атакуван.