Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Елена Пиперкова: За да имаме модерна нуклеарна медицина трябва да имаме хибридни скенери, изотопи и специалисти

Снимка: sbaloncology.bg

По повод Световният ден за борба с рака, който отбелязваме на 4 февруари, помолихме за коментар в „Нашият ден“ проф. д-р Елена Пиперкова – един от най-изявените български специалисти в областта на нуклеарната медицина, ръководител на клиниката по нуклеарна медицина в Националната онкологична болница в София. В момента проф. Пиперкова участва в международен проект за откриване на нови радиофармацевтици, (т. нар. изотопи), които ще послужат за подобряването на диагностиката и лечението на онкологичните заболявания. Попитахме проф. Пиперкова доколко в страната ни се използват най-новите достижения в областта на науката за превенция и борба с рака.
България има традиции в областта на модерната онкология и в момента разполага с достатъчно количество изотопи, въпреки, че са необходими и повече. До средата на 2017 година се планира да започнем и собствено производство в Ядрения институт на БАН. За да имаме модерна нуклеарна медицина трябва да имаме хибридни скенери, изотопи и специалисти – това е много важно, тъй като изотопите са лекарствени вещества, които се използват, за да се види ракът, да се диагностицира, да се проследи ефекта от лечението и да се лекува болката. Това е предметът на нуклеарната медицина, новите изотопи непрекъснато се откриват.

Какво сподели още в „Нашият ден“ проф. Пиперкова за бъдещето на борбата срещу рака, за българската следа в него, за проекта, в който участва, както и за това има ли достатъчно скринингови програми в страната ни, можете да чуете в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна