Сирийското правителство приема условията на примирието, договорено от САЩ и Русия, съобщи външното министерство на Дамаск. Според изявлението режимът ще прекрати военните операции, но ще продължи антитерористичните си усилия срещу "Ислямска държава" и групировките, свързани с "Ал Кайда". За правителството в Дамаск е важно да не се позволи на терористите да укрепят позициите и въоръжението си по време на прекратяването на огъня, се подчертава още в изявлението.
По-рано върховният комитет по преговорите, който включва главните опозиционни групировки в Сирия и е подкрепян от Саудитска Арабия, също обяви, че ще приеме "с условия" примирието в страната. Като такива условия беше посочено вдигането на обсадата на сирийски селища, освобождаването на затворници, прекратяване на бомбардировките срещу цивилни и доставката на хуманитарна помощ.
Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура заяви, че е окуражен:
Много сме окуражени от факта, че двата основни съперника - Русия и Съединените щати, успяха да постигнат тази договореност. Сега трябва да се уверим, че всички ще я спазват и ще имаме реални резултати на място.
Турският вицепремиер Нуман Куртумлуш изрази надежда, че Москва ще прекрати бомбардировките в подкрепа на правителството в Дамаск:
Надяваме се примирието да има положителен ефект и никой да не нанася въздушни удари и да убива невинни хора, докато трае спирането на огъня. Надяваме се всички групи в Сирия, включително умерената опозиция, да се включат във възстановяването на страната след края на преговорите, които ще траят шест месеца.
По-рано САЩ и Русия обявиха в съвместно комюнике, че с тяхно посредничество е било договорено спиране на бойните действия в Сирия от 27 февруари. Според президента Владимир Путин инициативата е дошла от руска страна:
В хода на разговорите одобрихме съвместно изявление на Русия и Съединените щати, в качеството им на съпредседатели на Международната група за подкрепа на Сирия, за прекратяване на бойните действия в страната.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест подчерта, че примирието далеч не е краят на процеса:
Наясно сме, че има много пречки и със сигурност ще има забавяния. Все пак от години се опитваме да намерим дипломатическо решение на множеството проблеми на тази разделена нация. Но това е една добра възможност.
От примирието бяха изключени "Ислямска държава", клонът на "Ал Кайда" в Сирия и всички групи, признати за терористични.
Междувременно сирийският президент Башар ал Асад насрочи парламентарни избори за 13 април. Резултатите от тях обаче едва ли ще бъдат признати от западните държави и от опозицията.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!