Такъв документ не е получаван в ВТУ, поясниха за “Хоризонт“ в предаването “Нещо повече“ ректорът на университета професор Христо Бонджолов и заместник-ректорът професор Стоян Буров.
Националната филология и националната история са най-важните неща , когато формираме учители, подчерта професор Бонджолов, който обясни, че учителите са с коефициент 1 при финансиране.
Специалностите, които подготвят учители, би трябвало да бъдат приоритет, щом се говори, че на България са й нужни учители, подчерта професор Буров.
Великотърновския университет ще изпрати възражения срещу постановлението, допълни ректорът.
Би трябвало да се формулира така, че всички специалности, а не направления, които дават задължителна учителска правоспособност, също трябва да бъдат защитени. И тогава Българска филология и История, които сега не са задължени по принцип да дават учителска правоспособност, ще си вкарат педагогическия блок в учебен план и ще присъждат, защото за това ще получават бонус - ще получават по-голямо финансиране. И по този начин ще се подготвят много по-добри учители и по български, и по история, и по философия и по какво ли не още, подчерта заместник-ректорът.
Подробности чуйте в репортажа на Катя Чорова в звуковия файл