Не може да им се преподава физика и да очакваме от тези хора да могат да програмират, да разбират от бази данни и мобилни приложения. Това е нещо, което е сбъркано фундаментално.
Според Наков държавата трябва да промени Закона за висшето образование и да позволи достъпа на експерти от индустрията до ВУЗ-овете:
Ако няма пазарна реализация, да не се дават такива пари. Аз като данъкоплатец плащам на държавата да харчи тези пари по нецивилизован начин.
Като цяло подкрепям идеята да се харчат пари дори за некачествено производство на IT специалисти, отколкото на адвокати или земеделци, изтъкна още Светлин Наков и сред недостатъците на IT-образованието в държавните ВУЗ-ове посочи:
Има неграмотни преподаватели, които не могат да програмират, обясняват грешни неща, неща, които са били верни 65-а година или изпитват на лист по програмиране, което е абсолютно абсурдно през 21-ви век. Това не е нелепо, не е идиотско, а абсолютно абсурдно. И за това данъкоплатецът плаща.
Частните структури са ощетени от нелоялната конкуренция на държавата в образованието, защото държавата дава за един студент субсидия и социални придобивки, а онези, които се обучават в частни ВУЗ-ове, нямат достъп до тези ресурси. Затова студенти се записват в Техническия университет и паралелно с това разчитат за същинското си обучение на частни школи, отбеляза IT специалистът.