Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Нушева: За задължителното гласуване трябва да се проведе социологическо проучване

Снимка: БГНЕС

Предложенията за промени в Изборния кодекс обсъдиха представители на неправителствени организации и различни експерти. Дискусията беше организирана от Централната избирателна комисия.

Повече прозрачност и ограничаване на купуването на гласове са пожеланията, които звучат постоянно преди всеки вид избори в страната. предложенията на неправителствени организации, които предлагат промени от години се подминават при всяка промяна в  Изборния кодекс. Докато се обсъждат новите промени в изборното законодателство неправителствените организации отново се опитват да убедят депутатите в своите аргументи. От Асоциация "Прозрачност без граници" настояват да се създаде регистър на избирателите по техния действителен настоящ адрес, а също да има нисък праг на преференцията и унифициране на правилата за нейното определяне. За предложението, предизвикало остри разногласия, въвеждането на задължително гласуване, според Ваня Нушева от Асоциацията, трябва да се проведе социологическо проучване:

На задължителното гласуване очевидно се гледа като на временна мярка, която трябва да бъде насочена срещу един много съществен проблем в изборния процес – купуването на гласове и контролирания вот. В този смисъл въвеждането на задължително гласуване е мярка, която може да има ефект, изразяващ се в намаляване на относителната тежест на купения и контролирания вот спрямо общия резултат от гласуването. За съжаление българските граждани нямаха възможност да се произнесат на референдума по тази тема. Това би бил най-удачният вариант за прочуване мнението на гражданите, защото става дума не само за права, а и за задължения на гражданите.

Председателят на СЕМ в оставка Георги Лозанов предложи радикална промяна в изборното законодателство за начина на провеждане на предизборната агитация:

С въобще отпадането на термина агитация да започне тази промяна и да върви нататък. Иначе ще правим едно и също. Ще се слагат през партиите едни държавни ресурси в една кампания, която няма да има влияние върху вота, и така всички ще участваме в една доста лицемерна самоизмама.

На дискусията бе предложено да се използват повече социалните мрежи в кампаниите преди изборите.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна