Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Какви са опасните капани на религиозното въображение? Какво е Йерусалимски синдром? Някои от поклониците в Йерусалим завършват своето пътуване безславно и попадат в психиатрични отделения, за да лекуват свои маниакални представи, че са Месията или Сатаната, разказва Искра Декало в предаването "Хоризонт до обед".
През 1979 година започва изследване и документиране на това заболяване. Според някои изследователи най-старият случай на Йерусалимски синдром е описан още в Библията. През Средновековието е известен и казус с кръстоносец, участник в обсадата на Йерусалим през 11-и век, който имал видение. Много са и съветите, отправяни към кмета на свещения град, от самообявили се за месии хора от цял свят.
Екскурзоводът Елеонора Ваксман разказва, че всяка година се хоспитализират хора, заболели от Йерусалимски синдром:
Виждала съм с очите си как млад скандинавец размахва нож насред катедралата на Божи Гроб. Той не е терорист, но вижда духове и се опитва да се отбранява. Йерусалим е със силна енергия. Той влияе не на вярващите, защото повечето сме вярващи, а на хора с повишена религиозна чувствителност. Някои плачат неистово, други крещят.
Дори сериозни световни медии изпращат свои екипи в новогодишната нощ преди настъпването на 2000 година в очакване да се случи нещо извънредно. Тогава обаче единствено гол човек с трънен венец се разхожда по улиците и твърди, че е Месията. Някои от арестуваните през годините по свещените места уверяват, че имат видения къде е гробът на цар Давид или на цар Соломон.