Като една от причините за охлаждането на отношенията между първите управляващи тя посочи големите лични заслуги на Давутоглу за споразумението между ЕС и Турция, за подписването на което неговата роля се счита за съществена, както и за изтеглянето с четири месеца по-рано на отпадането на визите за турските граждани. С тази оставка Ердоган прехвърля върху него вината за сирийския батак. Сметката винаги се плаща от някой друг, каза още Зорница Илиева:
Ердоган за 14 години е натрупал достатъчно опит и знае как да се лишава от такива сътрудници, които могат да делят с него властта или имат такива претенции. Амбициите на Давутоглу за първа цигулка в Турция никога не са били заявявани гласно, но той има подкрепа в редица среди.
Давутоглу си има своята научна кариера и своето бъдеще като учен, но човек, пребивавал толкова дълго в политиката и с толкова добри контакти на Запад, няма така лесно да се откаже, прогнозира още Илиева и припомни, че досегашният турски премиер минава за прозападния човек, с когото по-лесно може да се постигне компромис.
Обикновено така се получава – когато вторият започне да се еманципира, когато се опитва да овладее партията, да се отдели и да прави самостоятелна политика, първият не изпуска нещата. Този коментар направи в предаването "Нещо повече" политологът Борислав Ангелов. По думите му, Турция е президентска република, а Ердоган контролира цялата власт, въпреки че това не е разписано по конституция. Ангелов не предвижда изненади на предстоящия партиен форум на турските управляващи, нито предсрочни избори, защото президентът според него се стреми да се справи бързо със ситуацията и тя да не доведе до национална криза.