Дебатите за втория стълб на пенсионното осигуряване са инициирани от финансовия министър правилно и навременно, смята Димитър Танев. Той поиска социалният министър Ивайло Калфин спешно да свика Тристранния съвет за обсъждане на проблема, защото изплащането на втората пенсия започва след няколко години. Над 80 на сто от текстовете в законопроекта според Танев касаят възможността за по-прозрачно и предвидимо управление на средствата на българските граждани, но за съжаление въпросът как да се изплащат пенсиите, е изместил този акцент:
Към настоящия момент все още има съмнения, че чрез публичния ресурс се финансират фирми на лицата, които управляват тези пенсионни фондове. Това е един от големите проблеми и причина за фалита на КТБ. Именно затова приветствам идеята на финансовия министър да се въведе ред в управлението на пенсионните фондове.
Философията на втория стълб е тъкмо в това всеки да ползва своите спестявания, но законът фокусира противоречие – втората пенсия се явява едновременно пожизнена и за срочна, обясни още Танев.
Подобряването на организацията и изискванията към пенсионните дружества и хората, които ги управляват, са важен въпрос, съгласи се проф. Христина Вучева. По думите ѝ, възможностите на финансовите пазари и инструменти много се променят, и предвид състоянието на света след финансовата криза, е оправдана загрижеността за рисковете при управлението на средствата от пенсионните фондове.
Дори без да се правят промени и колкото и добросъвестно да работят пенсионните фондове, има проблем в риска на влагането на тези пари, поясни проф. Вучева:
Не се разчита само на пенсионните резерви, затова се предлага система, позната по света, която не е грабеж, а разчита на друг вид осигуряване на парите за тези индивидуални пожизнени пенсии.
Според проф. Вучева трябва да се видят резултатите от стрес-тестовете на пенсионните дружества и един от вариантите е да се допълни досегашната система с нови изисквания към пенсионните дружества, които гарантират добра работа на системата.