През 2014 година изборите не дадоха формулата за управление, но изборите през 2015 г. можеха да дадат тази легитимация на дясното управление и политика. Сега вече едни предсрочни избори биха показали, че управляващите не могат да се справят с положението, затова те няма да ги допуснат.
Този път предсрочните избори ще бъдат наложени на управляващите или ще се случи това - със зъби и нокти да стискаш до края на мандата и след това да бъдеш пометен.
Буруджиева е на мнение, че с видяното днес отношенията между политиците и гражданите се задълбочават и усложняват, а легитимността на изборите, които предстоят, е под огромен въпрос:
И който и да бъде избран за президент, неговият пост също ще бъде под огромен въпрос.
Не са никак добри индикаторите за случващото се в България. Няма поводи за радост нито за опозицията, нито за онези в управляващото мнозинство, които се правят на опозиция.
Рискът да се проведат избори по един крайно неевропейски и погазващ Конституцията Изборен кодекс е факт.
Според Буруджиева партии като „Атака“ и патриотите са част от тенденцията в редица централно и източноевропейски страни на крайнодесни ксенофобски настроения. Тя смята, че по този начин да се слагат на масата етническите проблеми е крайно недопустимо.
С гласуването си днес АБВ е направила видимо случващото се в управляващата коалиция, изтъкна още политологът:
От АБВ показаха на българите какво се случва в управляващата коалиция.
Като стадо гласуват и стотици хиляди избиратели в България, каза Буруджиева като контрареплика на аргументацията, че част от промените в Изборния кодекс са провокирани от гласуването на изселниците в Турция.
Днешното гласуване е показателно, че действайки в името на стабилността на управляващото мнозинство, все повече поставят правителството в зависимост. Това гласи прочитът на днешното гласуване по ветото на социолога от "Алфа рисърч" Геновева Петрова:
Ако тази тенденция продължи, все по-малко ще виждаме устойчиво мнозинство и правителство и все по-често ще ставаме свидетели на извиване на ръце и изнудване от политически партньори.
Парламентът, който и без това страда от липса на обществено доверие, направи поредна крачка към обществената си делегитимация. Парламентът показва, че не създава закони, които да служат на хората, а твори закони, които обслужват интересите на негови представители.
Намерението на президента да сезира Конституционния съд е логична стъпка с оглед на последователната му позиция, отбеляза Петрова, според която всички парламентарни сили са губещи след днешното гласуване.
Геновева Петрова не очаква предсрочни парламентарни избори, защото липсват обективни предпоставки за това - и сред политиците, и сред обществото не се забелязва силно доминираща нагласа за такива.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.