Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И. Веселинов: Има нещо неестествено в ценовото решение за тока и парното

В. Филипов: Цените на течните горива не намаляха, защото на държавата са ѝ нужни средства и няма от къде другаде да ги набави

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заседава за новите цени на ток, парно и топла вода. Проектът на регулатора на практика замразява цената на тока за бита, като минимално поскъпване с под 1 на сто ще има за абонатите на ЕВН, а в Североизточна България ще има минимално поевтиняване на електроенергията отново с по-малко от процент. В Западна България, въпреки исканото от енергото повишение с 20%, промяна в цената не се предвижда. По-голяма промяна се очертава в цената на парно и топла вода, като най-голямо намаление от 16 на сто се готви в Разград.

Цената на ЕРП-тата за крайния клиент се вдига минимално, но имаме чувствително поевтиняване на цената, на която НЕК продава ток на тези ЕРП-та,  обясни депутатът Искрен Веселинов, който е председател на Комисията за наблюдение на дейността на КЕВР, която заседаваше днес, като допълни:
Имаме едно отваряне на една ножица, защото с около 10% се намалява цената на Националната електрическа компания и същевременно говорим за едно леко увеличение на цените на крайните клиенти.

Веселинов открои като проблемни области и цените за заводските централи,  и дори гореспоменатото поевтиняване на цената на парното и топлата вода:
Имаме превес в поевтиняването на топлото, но пък имаме доста минимални намаления на цените, на които ще се плаща електрическата енергия – мислим, че тук моделът е сбъркан, защото няма ясна методология, а този тип кръстосано субсидиране, при които цялата страна плаща по-евтиното парно на част от страната, която е топлофицирана, също е порочен.

Има нещо неестествено в това ценово решение,
подчерта председателя на Комисията за наблюдение на дейността на КЕВР и поясни:
Има от една страна запазване на привилегиите на голяма част от топлофикациите, а от друга страна намаляване задължението да бъдат изкупувани от НЕК, а от друга страна намаляваме цената на НЕК и на всичко отгоре я задължаваме да купи едни количества, които са около 30% по-големи от това, което тя продава на регулирания пазар, а я изкарваме с една скъпа енергия на свободния пазар.

СнимкаПетролът поевтиня на международния пазар с пъти, обясни от своя страна в интервю за предаването "Нещо повече" енергийният експерт Васил Филипов:
Иначе на пазара за потребителите намалението беше със стотинки и това е защото на държавата са ѝ необходими средства, а тя няма от къде другаде да ги набави.

Подробности чуйте от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени