Вероятно първият въпрос, който ще се постави, е, да се избегнат възможните "нещастни случаи" на сблъскване на самолетите на Русия и НАТО над Балтийско море, тъй като радиолокационните предаватели, които в момента ползват и едните, и другите самолети, са изключени. Това беше едно от исканията на финландския президент по време на последната му среща с господин Путин – да ги включат. Трябва да имаме предвид, че се увеличиха полетите на руската авиация над Балтийско море, но полетите на авиацията на НАТО е два пъти по-голямо от тази на руснаците. Аз лично не виждам как ще има някакво споразумение.
Анализаторът Димитър Гърдев допълни, че форматът Русия – НАТО реално е бил прекратен през 2014 г. заради анексирането на Крим. Той оцени като положително, че нито една от страните не е отказала днешната среща. И най-лошият диалог е по-добър от една добра война, обобщи той и коментира предложената от премиера Борисов пълна демилитаризация на Черно море на този етап не е възможна, но може да се говори за намаляване на напрежението:Боян Чуков обаче заяви че е "абсолютен песимист" по отношение на демилитаризацията, тъй като Черноморският басейн е стратегически и за двете страни. Той припомни, че санкциите срещу Русия не са одобрени от ООН.
Запитан дали на срещата в Брюксел ще бъде засегната темата за ставащото в Сирия, експертът беше категоричен, че "се води един пазарлък":
Това е пътят, по който ще върви нефтопроводът от Саудитска Арабия нагоре към Турция. Ракка и Палмира са двете точки, през които ще минават тръбите. Така че в случая става дума какво ще получат едните, какво ще получат другите.
От военна гледна точка, нарастването на огромни флотилии в Черно море е безсмислено, тъй като то е малко по размери и корабите лесно могат да бъдат унищожени от брега, категоричен е анализаторът, който припомни, че Конвенцията от Монтрьо трябва да бъде преподписана тази година, но никоя страна не е обявила намерение да иска изменения в текста.
Чуков направи исторически паралел между сегашната среща на НАТО във Варшава и подписването на Варшавския договор преди повече от 50 години:
Така се появи Варшавският договор – на практика е преписан – копи-пейст на договора на Северноатлантическия алианс. Сега погледнете, тези страни, които имат проблеми, искат тези батальони на собствена територия и са най-активните и говорят за руската заплаха, за да могат, съответно, въоръжени формирования на НАТО да им гарантират властта. Абсолютно същото беше, когато се обработва населението на Чехия, на Унгария, на ГДР с жестоката заплаха от световния империализъм.
Гърдев заяви категорично, че всяко участие на България в регионални съюзи, които са извън НАТО, не е добро за страната, която трябва да се ползва с "пълния спектър на защита на Съюза, а не на регионални негови играчи".
В 2000 година Русия възстанови своята геополитическа субектност. Тогава тези формули не работят. Ако забелязвате, във Варшава сега беше взето решение изцяло НАТО да се откаже от съветско или руско въоръжение. Защо? Защото, когато Русия не беше субект в геополитиката, тогава нямаше никакъв проблем да се ползва руско, съветско оръжие, но когато Русия става геополитически субект, център на евразийския полюс, то, естествено, купуването на оръжия от дадена страна означава една политическа линия, която има доста дълга перспектива. Даже този дребен факт показва, че перспективите за диалог, за съжаление, не са много големи.
Чуков отчете, че в Европа ясно се оформят два центъра – Берлин и Лондон – и допълни, че не е оптимист, че НАТО няма да се разпадне.
Разговора на Петър Волгин с Боян Чуков и Димитър Гърдев можете да чуете от звуковия файл.