Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
За първи път в превод на български език излиза капиталният труд на Джон Мейнард Кейнс "Обща теория на заетостта, лихвата и парите". В тази книга една част от истината не е противопоставена на другата, а Кейнс е сред малцината, които искат да видят развитието на света в икономически и политически аспект като едно цяло. Това каза в предаването „12+3“ докторът по икономика Борис Петков, като подчерта, че книгата е написана в такъв стил, че да бъде вечна, а генералните изводи на Джон Кейнс не могат да бъдат оборени:
Това не е една конюнктурна рецепта, която работи 20 години и след това търсим друга.
Кейнс е вярвал, че в периоди на икономически кризи държавата трябва да задвижва процесите и да създава условия да се върти колелото на производството и потреблението, стана ясно от разговора.
Колекционер, продуцент, журналист, всестранно развита личност, той е бил упрекван от типичните икономисти, математици и статистици, че не се занимава по цял ден с изчисления, че ходи на театър и на опера, а всичко това не му е пречело да напише гениални книги, разказа още Петков.
Живеем във втората Велика депресия след 1929 година, кризата не е започнала през 2008 година, изтъкна Борис Петков. Според него, Кейнс говори за скромно, разумно и постоянно нарастване на цените. Когато хората се радват, че цените падат, не осъзнават, че скоро след това могат да останат без работа, заяви още икономистът.
Подробности за изданието можете да научите от звуковия файл.