Предсрочните парламентарни избори са ни в пролет вързани. Какви обаче ще бъдат те? Дали НС в оставка ще успее да приеме и подпечата нов изборен закон и доколко той ще отразява резултатите от референдума? Всъщност какво толкова казахме на референдума? Казахме, че искаме задължително гласуване, което вече е факт, че ще даваме по лев на всеки спечелен от партиите глас, което на практика значи че хем сме длъжни, хем си плащаме. Най-сетне - искаме мажоритарни избори. Всъщност искаме ли ги и по-важното - узрели ли сме за тях?
Мисля, че все още не сме узрели за такъв вот - споделя жител на Благоевград.
Мажоритарният елемент вече го проиграхме два пъти макар и частично. През 2009 година в началото на партийните листи бяха изписани имената на мажоритарни кандидат-депутати. Така от благоевградски избирателен район в НС влязоха Любен Татарски от ГЕРБ и Ахмед Башев от ДПС. През 2014 г. дойде модата на преференциите. Това външно оценяване бързо беше усетено като заплаха от партиите и доведе до големи недоразумения. Всъщност през 2014 г. само 8% от депутатите бяха избрани с преференции. Някои просто удариха късмета да са с онзи номер в листата, с който партията се явява на избори - феномена 15/15.
Аз съм далеч от политиката. Не се интересувам и не знаех, че сме имали мажоритарно избран кандидат. На референдума обаче гласувах.
Малко рано ни е за мажоритарен вот, но ако продължаваме така, бързо ще натрупаме критична маса и тогава всяка партия ще се замисли дали да издигне просто някого или да потърси някой, който може, знае, разбира и би заслужил доверието на хората. Това не е лошо намерение - коментират жители на Враца.
В звуковия файл можете да чуете целите репортажи на Кети Тренчева и Ива Антонова.