Нищо не пречи да бъдем в ERM 2 – това е механизмът, който предшества еврозоната. Някои страни там изкараха по 7-8 години, преди да се присъединят – имам предвид страните от Прибалтика.
Георги Табаков обясни защо смята, че моментът за България сега е добър да направи решителната крачка към еврозоната:
Аз смятам, че моментът е добър. Страните от Прибалтика се присъединиха към еврозоната в разгара на най-голямата финансова криза – нищо страшно не се случи.
Имайте предвид, че има много повече плюсове да се присъединим към еврозоната, изтъкна Табаков, като обясни:
Така или иначе, българският лев е евро – той почти едно към две е евро. Няма да се промени курсът на българския лев спрямо еврото. А лихвите в нашата много стабилна страна са два пъти до три пъти по-големи от лихвите в еврозоната. Така че хората там плащат за заемите, които вземат, два до три пъти по-малко, отколкото българите в условията на валутен борд .
Табаков посочи, че нестабилността и вълната от популизъм са основните рискове и за валутния съюз, и за цялата икономика на Европа:
Знаем след референдума в Италия, че там може да има много големи проблеми с банковата система, ако продължи политическата несигурност... Въобще тази спирала, в която влезе Европа поради популистките настроения, е изключително опасна не само за еврозоната, а и за цялата икономика на Европа... Ако тази политическа нестабилност, подбудена от неинтелигентни популистки настроения, продължи, всички ще имат проблеми.
Георги Табаков подчерта, че голямото притеснение на бизнеса е, че не е ясно какви са точните планове на българските институции по отношение на стъпките за присъединяване към еврозоната, защото процесът е сложен и с много предизвикателства:
Това е един сложен процес, един процес, който трябва да бъде интелигентно управляван, така че да се минимизират голяма част от негативите, които би имало, и да се максимизират колкото се може повече позитивите – безусловните позитиви, които има за българската икономика едно подобно присъединяване.
Цялото интервю с Георги Табаков чуйте от звуковия файл.