Живеем в свят, който се характеризира с постоянна изменяемост, несигурност, неопределеност, комплексност. Тъй като ние не можем да променим този свят - това е логиката на развитието му - трябва да нагодим нашия начин на живот и да вземем необходимите предпазни мерки - хем да сме в крак с тенденциите, хем да предпазим себе си и близките си.
Можем да променим нашия подход към случващото се, към динамиката. Трябва да се научим да се справяме с предизвикателствата на този свят и да променим начина си на мислене - тероризмът не е единствено ангажимент на службите за сигурност, посочи още Божилов.
За периода 2013-2015 година терористичните актове са се увеличили два пъти и два пъти повече са жертвите, но повечето от тях са в пет страни, страни с напрежение и военни конфликти, отбеляза експертът:
Тенденцията, която ни заплашва, е, че като че ли тероризмът се пренася в Европа, а терористичните актове се извършват от радикализирани европейци, при това с най-обикновени средства.
В Европа не пристигат повече мигранти на глава от населението от САЩ, но САЩ разполагат със значително по-добра система за интеграция, изтъкна още в анализа си Йордан Божилов. Той обърна внимание на екоаспекта на сигурността:
Покрай терористичните актове забравихме, че глобалното затопляне, опустошаването на цели региони, навлизането на пустини генерира несигурност в цели региони, особено в Африка. Оттам се генерират конфликти, бежански вълни, които пак идват към Европа. Т.е. всяко едно нещо има импликация върху друг аспект на сигурността. Затова казвам, че бъдещите лидери трябва да гледат много по-широко на нещата.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.