Разминаването отвъд статистическата грешка, което трябва да ни занимава, е между двете агенции и "Галъп", уточни проф. Стоилова, според която да се твърди, че има обръщане на тенденция е неточно, защото разлики под 3% са в рамките на статистическата грешка.
Агенцията, прогнозираща обръщане на тенденцията, има телефонен сондаж, другите две работят с представителни извадки и по домовете, а при намаляване на броя на анкетираните могат да се очакват по-големи неточности, обясни още Румяна Стоилова.
Възможно изкривяване се получава и когато процентите се изчисляват на база отговорилите, а не се съобщава колко са неотговорилите. Т. е. необходимо е да се съобщава процентът върху каква съвкупност се изчислява – върху всички, включени в извадката, или само въз основа на броя на отговорилите, поясни проф. Стоилова.
Тя препоръча на потребителите на социологическа информация да следят прогнозите от няколко агенции, а винаги, когато отклоненията са в голям диапазон, трябва да се провери поне още една агенция.
Трябва да бъдем внимателни, защото живеем в общество на постистина и сред заливаща ни информация, допълни проф. Румяна Стоилова.
Цялото интервю слушайте от звуковия файл.