"Европейските фондове и уроците от тяхното управление в България и в Румъния" e темата на кръгла маса, която Центърът за изследване на демокрацията организира днес. Целта на дискусията е да се обсъди как европейските финансови ресурси въздействат върху управлението и водят ли до реални резултати в борбата срещу корупцията.
По време на дискусията ще бъде представена информация до каква степен българското правителство и Европейската комисия са използвали европейските фондове за търсенето и намирането на устойчиви антикорупционни решения, каза в "Преди всички" Руслан Стефанов – директор на икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията:
Ние направихме преглед на фондовете, които са се използвали още от предприсъединителния период, говорим за един 20-годишен период, и това, което откриваме, е, сякаш изглежда, че българските правителства през годините не са имали предвид антикорупцията като такъв сериозен приоритет, защото ако видим средствата, които са отделяни, специално за тази тема от европейските фондове, те са една сравнително незначителна част в сравнение със средствата, отделяни за други цели. Има няколко момента, когато тези средства се увеличават, и това е, когато има най-силен външен натиск.
По време на дискусията ще бъде представен и опитът на Румъния – какви антикорупционни мерки предприема северната ни съседка.
Другата тема, която ще бъде представена днес, е използването на евросредства при обществените поръчки:
За България и Румъния това е една от по-позитивните новини по отношение на управлението на европейските фондове. Анализът, който ние направихме, сочи, че в тези две страни при управлението и при обявяването и изпълнението на обществени поръчки с европейски средства рискът от корупция е по-нисък.
Интервюто на Веселина Миланова с Руслан Стефанов можете да чуете в звуковия файл.