Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нишан Джингозян: Полицейското присъствие навсякъде в Лондон е засилено

Проф. Бузов: Западът носи отговорност за това, че постави под заплаха правото на сигурност на европейските граждани

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обстановката в Лондон е спокойна и нормална, но се наблюдава засилено полицейско присъствие. Това заяви в интервю за предаването "12+3" на програма "Хоризонт" Нишан Джингозян, българин, живеещ и работещ в Лондон:

През прозореца на моя офис виждам една голяма група полицаи, която патрулира точно пред сградата, в която работя. Аз работя за едно от кметствата в Лондон. Полицейското присъствие е усилено навсякъде – по възлови кръстовища, обществени сгради. Това не е нормална гледка за Лондон. Градският транспорт функционира нормално, за разлика от вчера – повече от метростанциите в централен Лондон бяха затворени за определен период от време, но витае във въздуха едно чувство на  несигурност, на страх, на ярост, на гняв, на съпричастност към жертвите.

В момента валят обвинения към полицията, че не е работила достатъчно ефикасно, защото повечето от полицаите във Великобритания не са въоръжени, дори тези, които охраняват парламента и други възлови обществени сгради, допълни още Джингозян:

Една част от полицаите, които бяха нападнати, също не са били въоръжени. Има обвинения от всички политически партии, от журналисти. Тези обвинения са директно към Тереза Мей, към правителството на Великобритания. Обвиненията са за това, че политиката на правителството се изразява в орязване на средствата, на бюджета на полицията, което е довело до катастрофално намаляване на броя на полицаите във Великобритания и така нататък.

Това е един от поредицата атентати, които засегнаха европейски градове, европейски столици, така че в този контекст не е съвсем неочаквано, имайки предвид, че Лондон е космополитен град, има много малцинства там. Това каза за "Хоризонт" проф. Вихрен Бузов, експерт по национална сигурност:

Вярно е, че през последните години властите в Англия подхождат по-селективно в приемането на мигранти, за разлика от Франция и Германия, но всъщност има много други причини, които биха могли да породят подобна реакция. Вече има процес на постепенно завръщане на наемници, които са воювали в Близкия изток и които са приели исляма. Всички те в резултат на военните напрежения в Сирия и Ирак са изправени пред дилемата да останат да жертват живота си или да се завърнат. Когато се завърнат, те могат да правят само едно – да влязат отново в такива структури, които по някакъв начин да използват техните умения, така че можем да обобщим, че Западът и по-специално правителството на Великобритания носи отговорност за това, че постави под заплаха, особено в последните години, правото на сигурност на европейските граждани с една твърде необмислена политика в Близкия изток.

Цялото интервю с Нишан Джингозян и проф. Вихрен Бузов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна