С първото съм съгласен, дори бих го нарекъл административен произвол, чиновничество, бюрокрация. България е все по-малко свободна като икономика и все по-малко привлекателна за предприемачество, за стартиране на бизнес. България е непривлекателна за инвестиции. Второто е вече неактуално. Аз мисля, че най-отгоре на икономическата програма трябва да пише "Привличане на преки инвестиции в България". За сравнение – през 2007 г. България мина девет милиарда евро преки чуждестранни инвестиции, а през 2016-а те са били около 685 милиона. Тоест, имаме спад от около 14-15 пъти. Инвестициите към БВП през 2007 г. бяха достигнали близо 30 процента дял. Сега, за 2016-а, е 1,5 процента. Влязохме в Европейския съюз и вместо да усилим инвестициите си, ние ги намаляваме катастрофално! Защо след икономическата криза от 2008-2009 г. не успяхме да възобновим интереса към България като дестинация за преки инвестиции? Отговорът е, че продължаваме с глупавото клише, че България е страната на най-евтиния труд в Европа. Евтиният труд създава евтина икономика, създава икономика с ниска добавена стойност, а ние искаме висока добавена стойност, искаме икономика, която се развива ускорено. Това е високотехнологичната икономика, икономиката на знанието. За да преминем на това ниво, не трябва да се рекламираме като евтина трудова дестинация.
Румен Гълъбинов оцени като добра идеята за запазване на данъчните ставки на преките данъци:
Трябва да се търси повече събираемост, борба със сивата икономика и с неплащането на данъци и осигуровки, отколкото да се дигат данъците и осигуровките. Нужна е безкомпромисна борба с корупцията, защото това също е нещо, което ни пречи за привличане на инвестиции. Думите "инвестиции" и "образование" трябва най-често да се появяват в програмите на което и да е правителство. Наближава 2020 г. когато кохезионните фондове на Европейския съюз ще спаднат или спрат. И ние до тогава трябва да сме изградили базата на икономиката си с инвестиции, с достатъчно капиталообразуване в родната икономика, така че да посрещнем новото предизвикателство, а именно, че няма да идват повече евросубсидии.
Плановете за увеличаването на минималните пенсии и заплати икономистът Румен Гълъбинов коментира така:
Българската икономика се развива благодарение на държавни дотации и евросубсидии. Доходите все повече се развиват и увеличават административно. Това не е правилно. Всяко едно увеличение на доходите трябва да се обвърже с процентно увеличение на инвестициите и капитала. Не може да имаме отлив на дялов капитал и в същото време да искаме да развиваме икономиката с увеличени доходи. Това може да стане административно с вземане на външни заеми и вдигане на данъците. Или други, трудно осъществяеми подходи.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.