Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Бизнесът с детектора на лъжата процъфтява

Липсва регламентация кой и при какви стандарти може да работи с полиграф, алармира експертът

Снимка: http://www.polygraphbg.com/

Наблюдава се бум в търсене на фирми, които предлагат услуги като детектор на лъжата, обучение по корпоративна сигурност, спортна психология. Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Тодор Тодоров, криминален психолог и управител на фирма за психологически и полиграфски услуги. По думите му, България е на едно от челните места по добре развита криминална психология.

Интересът на много държави и служби към обучение по криминална психология в български специализирани фирми расте, защото страната ни може да обучава за работа по американски стандарти:

През последните пет години при нас се обучиха да работят с полиграф хора от държави като Нова Зеландия, Албания, Непал, Южна Корея, Хърватска. В момента вървят преговори да правим такива обучения и в Русия, и в Молдова.

По отношение на корпоративната сигурност също имаме доста работа, защото в България се оказа, че промишленият шпионаж е изключително силно развит, изпращането на "подводници" в конкурентни фирми е нещо, което се оказа, че се случва много често.

Положението със законовата регламентация на детектора на лъжата е драматично, защото такава липсва. Не е ясно кой, как и в каква морална и етична рамка може да работи с полиграф, отбеляза Тодор Тодоров:

Страшно много хора, възползвайки се от успехите, които имахме в Института по психология, слагат едни табелки "Детектор на лъжата". Единият, като го попитах къде се е учил да работи, каза, че е изкарал тридневен онлайн курс. Има нерядко случаи, в които след това идват други, много по-сериозни санкции и промени в живота на човек. В момента куцо, кьораво и сакато, купило си отнякъде някаква апаратура, казва, че работи по това направление.

Бизнесът с детектора на лъжата в частния сектор процъфтява, предупреди експертът:

Те въобще не стигат до съд. Там например си завеждаш жената да провериш дали те лъже, защото те това правят основно. Той ти казва: "Тя те лъже" и ти я хващаш и я пребиваш, защото те е излъгала и ти е изневерила. Те работят основно по тази линия, което е нелепо. Доверие между интимни партньори не се възстановява с полиграф.

На Женския пазар има стара кола "Варшава" с ламаринена табела "Детектор на лъжата", онагледи с пример темата експертът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна