Спомняме си, че имаше такива съвети по-рано при президента, които далеч не приключваха по такъв начин, а именно – общото разбиране за необходимост по няколко ключови въпроса. Действително Стратегията за сигурност трябва да се промени, защото тя е приета през 2011 година откогато имаме страшно много събития, които коренно промениха средата за сигурност. Когато говорим за стратегически документи, какъвто е този документ, трябва да имаме предвид, че много неща слагаме в тези стратегии, а след това не се изпълняват. В Стратегията от 2011 година е записано, че ние разработваме такъв интегриран сектор, но той не стана. Тук е големият проблем на комуникацията между различните министерства и политическата воля.
Действително събитията около нас, тенденциите за средата за сигурност ни карат най-накрая да седнем и да приемем няколко ключови неща, а именно – интегрирания сектор, укрепване на сектора в отношение личен състав, не само попълване на бройките, но и мотивация да работят в този сектор качествено, защото ние съвсем наскоро имахме наистина много сериозен пробив в сектор "Сигурност“ (полицейските служители, които са пропускали неконтролируемо различни лица, допълни още Божилов:
Това, което действително трябва да стане, е модернизирането, което ще отнеме може би най-много средства. Аз бих апелирал, че модернизацията не е само закупуване на някакви средства. Ние трябва да придобием тях, но трябва да си дадем сметка как ще ги използваме, какво можем да си позволим, защото за една или друга задача могат да бъдат използвани и изключително скъпи средства, но и не чак толкова скъпи.
На КСНС липсваше въпросът за размиването на националната идентичност, което бавно и трайно върви с годините, както и икономическата сигурност и загубата на стратегически определящи позиции. Това посочи пред "Хоризонт" Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания:
Не беше спомената и енергийната сигурност, която е елемент от Стратегията за национална сигурност и фигурира там като раздел. От години наред академичната общност и експерти настояват за изготвяне на външнополитическа стратегия, обединявани около няколко приоритета на външната ни политика, които да не се променят независимо от смяната на политическите сили. Това днес го нямаше. Освен това ми се искаше да има отговор дали се налага след промяна на Стратегията за национална сигурност промяна във Военната доктрина, защото аз писах тези дни един анализ, за това, че много страни в Европа вече приемат нови стратегии и нови доктрини като Германия, която ще преформатира въоръжените си сили в посока повече защита на собствена територия и суверенитет.
Цялото интервю с Йордан Божилов и Симеон Николов можете да чуете от звуковия файл.