Изглежда, когато става въпрос за реформи в пенсионната система, част от която е и вторият стълб, е най-лесно да се бърка не там, където държавата трябва да извърши промените. Непрекъснато да се променя по-малкото, което е допълнение към по-голямото, е наистина вече странно, подчерта Петкова, като потвърди, че генерално законът е в правилната посока:
Когато парите се управляват добре, доходността трябва, може и се виджда, че е положителна. Пенсионните фондове натрупаха история. Нищо не може да бие статистиката, а статистиката показва, че доходността е положителна. Включително с тези изисквания на закона, които бяха до момента преди предложенията за тази промяна. 15 години имаме факти, че доходността е положителна и нямаме никакви страхове, че това може да бъде променено.
Вторият стълб на пенсионната система е стабилен, а активите са налице и са инвестирани законосъобразно, припомни резултатите от одиторските проверки Петкова и допълни:
Ние също сме учудени, че първият законопроект, който се появява като инициатива, не е свързан с държавния пенсионен стълб, а с втория стълб.
Това, което липсва в закона и нас ни притеснява, е липсата на регламент за изплащане на пенсии. Ние искаме да изплащаме парите, натрупани по партидите на хората и да бъде уреден начинът, по който това се случва... И 15 години са достатъчни, за да сме изправени пред момента, в който трябва да започнем изплащането на пенсиите.
Несигурността на средата от честата промяна на законодателната рамка при всички случаи намалява ефективността, предупреди Даниела Петкова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.