Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подписката за възстановяването в Габрово на църквата "Свето Благовещение" вече и онлайн

| обновено на 02.06.17 в 18:59
Архивна снимка на девическия манастир в Габрово
Снимка: От сайта на петицията

В Габрово и околността набира популярност петиция за възстановяване на църквата "Свето Благовещение" на мястото на някогашния девически манастир в центъра на Габрово, разрушен през 1959 година. Инициатор на подписката е Веска Ганчева, която е родена в града, но отдавна неживее там.

Този храм трябва да се възстанови - голямо е значението му,
подчерта Ганчева, както и обясни, че в отговор на нейно писмо до кмета на Габрово защо не се реконструира храма е получила като причина липсата на обществен интерес:
И това ми беше главният мотив да направя подписката, за да подкрепят хората тасзи идея и да видят управляващите, че има смисъл. Спънките са предимно на административно ниво.

Подписи се събират от няколко дни в интернет, както и в габровските храмове и в Соколския манастир край града, където след разрушаването на храма са били преместени монахините. Именно с техният труд и подкрепата на габровски първенци, манастирът е бил основан от архимандрид Йосиф Соколски през 1836 година.

Един от ключовите въпроси, които търсят решение за възстановяване на храма, е и този за собствеността на земята, обясни отец Стефан Стефанов от храма "Света Тройца":
Би трябвало да се възстанови една историческа несправедливост, обаче в действителност нямаме върната земя, а като няма, то на какво да строим? Ако бъде върната земята, то веднага ще се намери архитект, който да направи проекта, както и ще се намерят инвеститори. 

С разрушаването на църквата "Свето Благовещение" в миналото си отива историческият духовен център на Габрово, който през Освободителната война е бил превърнат във военна болница, а днес е парк. 


Подробнсности, както и мнението на габровци, а също и идеи за възстановяването на храма и запазване на парка, в който се помещават и до днес съхванената манастирска чешма, паметник на руски офицери и морената на Апостола Васил Левски, а в близост и социалистическият мемориал, под който е костницата на загинали партизани, можете да чуете в репортажа на Велина Махлебапиева в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна