Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още за бъдещето на ядрените реактори за "Белене" и за пазара на природен газ

Снимка: БГНЕС

Темата за активите и пасивите на АЕЦ "Белене", които се отделят в отделна компания, както и възможностите за приватизация на проекта и цените на природния газ, коментираха в ефира на "Хоризонт" енергийните експерти Антон Иванов и Илиян Василев. 

По темата за "Белене" Антон Иванов коментира, че НЕК разполага с активи, които:

Към настоящия момент държавното дружество няма намерение или планове за използване за нова ядрена мощност. Така че е естествено да се търси начин тези активи наистина да влязат в работа, защото ако не влязат в работа, те са си само пасиви, а става дума за много пари.

От друга страна, е очевидно, че докато не се опита доколко изразеният инвеститорски интерес към момента е солиден, или е само любопитство към нашата страна, то тази тема – с инвеститора, не може да бъде затворена и не може да се търсят други начини за използване на това оборудване. Тоест – очевидно стъпката "търсене на инвеститор" трябва да бъде направена и в наш интерес е тя да бъде направена максимално бързо, за да се установи точно за какво става дума.

Антон Иванов

Антон Иванов обясни, че е логично да се очаква потенциалният инвеститор сам да изготви свой анализ, най-вече в областта на възможностите за намиране на пазар за електроенергията. Той добави, че първата възможност е да се търси стратегически инвеститор за двата реактора, който да осъществи проекта на площадка "Белене", а ако такъв не се намери, да се даде възможност на държавното дружество АЕЦ "Козлодуй", което има свое дружество "Нови мощности", да предложи бизнес план, но с използване само на един от двата реактора:

Тоест АЕЦ "Козлодуй" да се съсредоточи върху реализация на предварително вече започнатите стъпки за 7-и блок и след това да се търси решение за втория доставен комплект – реакторен блок и друго оборудване.  

По отношение на цените на природния газ, Иванов отбеляза, че политическите дебати и определения по темата изместват експертните.

Илиян ВасилевИлиян Василев, който също се включи в разговора, подчерта, че многото източници на доставка и конкуренцията на вътрешния пазар са единствен гарант за добри цени на газа:

А добри са тези цени, които се формират чрез съпоставяне на достатъчно и разнообразно предлагане с текущо търсене. В България ние нямаме добри цени, защото имаме 100 процента монопол на доставките. Тоест ние дори не можем да знаем какво можем да имаме, докато няма състезателни процедури и търгове за доставка на газ.

Възможностите за изграждане на газов хъб в България Василев вижда само при намиране на повече от един доставчик.

Преди да ни повярват в Брюксел, ни е нужна диверсификация – и то реална, а не политически декларации, подчерта експертът.

Интервютата с Антон Иванов и Илиян Василев чуйте от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени