Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Б. Манчев: АЕЦ "Белене" би струвала около 10 млрд. евро

Спирането на проекта "Белене" е един от най-големите политически гафове във времето

Снимка: БГНЕС

Изграждането на АЕЦ "Белене" към момента би струвало 10 милиарда евро. Това означава, че проектът се е оскъпил с около 20 на сто заради забавянето си, посочи в интервю за "Хоризонт" председателят на Българския атомен форум "Булатом" Богомил Манчев:

Последният проект мина всичките му проверки, до една. Той утре може да бъде подписан като технически проект за реализация. ОВОС е валиден, оборудването е налично, тоест платено. Това са проблемите, които правителството, което и да е то, трябва да реши с всичките проблеми, които няколко правителства си надробиха сами назад във времето.

Спирането на проекта "Белене" е един от най-големите политически гафове във времето. 

Ако ние изградим тази централа, тя ще струва около 10 милиарда евро с целия период на изграждане, с всички ескалационни индекси, цената на парите и всичко онова, което оскъпява един проект. Това е, което говори правителството, че ще се търси стратегически инвеститор, или иска да го прави като частен, като на този, който ще купи проекта, трябва да заплати онова, което държавата е похарчила до момента. Държавата най-вероятно ще има претенции за около милиард и половина или малко повече евро.

НЕК ще продължи да има разходи, след като закупеното оборудване пристигне на площадката на АЕЦ "Белене", тъй като то ще трябва да бъде съхранявано до момента, в който ще се използва или бъде продадено, обясни още експертът.  

Консервирането на реакторите, след като бъдат доставени, е скъпо. Колко ще струва обаче съхранението на реакторите, не е ясно, тъй като не се знае колко време те ще престоят на площадката, добави Манчев. Би било трудно те да бъдат препродадени без загуба, допълни той. 

Аз съм привърженик на публичното частно партньорство. Държавата трябва да има участие. Според мен ще се появят двама големи играчи – едните са китайците, другите са руснаците. И ние не знам какво да им кажем. Умишлено не споменавам американците. Искам да ги видя кои са.

Китай проявява стратегически интерес към централата и иска да я изгради без държавни гаранции за изкупуването. Така би бил избегнат моделът "Марица-изток", уточни Манчев.

Интервюто на Юлияна Корнажева с Богомил Манчев можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени