Полъхът на оптимизъм в българо-турските отношения е основателен, но той сигурно е заплатен с някаква цена на двустранна основа, посочи Николов. Той смята, че Анкара няма нужда от посредник за отношенията си с Брюксел, както и ЕС няма нужда от посредник:
Дори в същия ден, в който Бойко Борисов беше в Анкара и в Истанбул, в Брюксел се провеждаше заседание на турска делегация и експерти от ЕС по абсолютно същите въпроси – митнически съюз, мигрантско споразумение, визова либерализация, борба с тероризма и т.н.
Но, разбира се, нашият премиер имаше все пак послание от срещите си с канцлера Меркел и президента на Франция. Все пак на друго ниво бяха тези срещи и това е от значение – повдига поне самочувствието на българина, че влизаме на такова ниво в голямата политика.
Основният сигнал, който дойде от тази среща от турска страна е за продължаване на процеса за членство към ЕС, смята анализаторът:
От такъв сигнал Брюксел се нуждаеше, защото всички знаем, че има няколко страни в ЕС, които категорично са против продължаването на преговорите докато нещата в Турция не се изяснят по отношение на човешките права и отказа от предложението за връщане на смъртното наказание.
Ето две неща, за които в изявленията вчера нямаше място, което означава, че всъщност няма и пробив в отношенията с ЕС, подчерта анализаторът. Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.