Според експерти България трябва да стимулира този дебат и заради факта, че с излизането на Великобритания предварителните данни показват, че средствата от европейските фондове за страната биха намалели с 1,8 милиарда евро за бъдещ финансов период. Не по-малко важен е въпросът и за бъдещето на валутния съюз, тъй като след Брекзит балансът между държавите - членки в еврозоната и извън нея ще бъде нарушен и страните извън Съюза, сред които и България, ще бъдат поставени в по-неизгодната позиция.
България засега абдикира от възможността си да участва активно във формирането на политики по ключови за ЕС въпроси. Изследване на Европейски съвет за външна политика сочи, че вече има създадени коалиции на държави - членки, които са двигател по определени въпроси, страната ни обаче не е сред тях, допълни Чернева.
Аура Сала, съветник по комуникация и информиране на обществеността в „Центъра за европейска политическа стратегия“, е от екипа, изготвил работния вариант на Бялата книга. Тя призова посланията за бъдещето на Бялата книга да бъдат превеждани от националните правителства на езика на обикновените граждани, за да бъдем всички ние участници в изграждането на бъдещата визия на Европа.
Тази сутрин чух, че в България има притеснения за различните скорости на сътрудничество между държави - членки на ЕС в области от общ интерес и как страната ви ще се включи в този процес. Отговорът ми: аз идвам от Финландия - страна с 5 милиона население, в България сте, ако не се лъжа, 7 милиона. Нашата цел е да бъдем заедно в една променяща се Европа, която се развива на различни нива и се надявам и в България да сте на това мнение. В България имате своите успехи в различни области като IT сектора и в развитието на малките и средни предприятия. Препоръката ми е да се концентрирате върху силните си страни.
Още по темата - в звуковия файл.