Декларацията от македонска страна беше подписана от тогавашния министър-председател Любчо Георгиевски, но само 2-3 години след това на неговия пост като ръководител на държавата беше друг представител на партията, така че стигнахме до нова ситуация и нова надежда.
Проф. Димитров коментира текста на договора за добросъседство с Македония:
За мен текстът на договора е добър. Той действително се опира върху декларацията. В него има и нови моменти, които са свързани със съвременната позиция на България – една позиция, която дава много повече предимства, отколкото през 1999 година, макар че точно тогава България сама си беше извоювала една водеща роля в региона, една политически водеща роля в региона. Както добре знаем, в много от събитията, които се случиха тогава, българската експертиза имаше важно място.
Договорът не може да изчисти спорове, добави бившият ни посланик в Македония:
Договорът само може да отвори "вратата“ и да създаде възможност за сериозна и упорита работа, една взискателност, за да се стигне наистина до преодоляване на онези пречки, които десетилетията издигнаха пред едно двустранно сближаване. Тази формулировка, която е записана за македонския език, не означава, че го признаваме. Това е една малко емоционална трактовка. По начало в политиката на политическо ниво не се признават езици. Това е работа на лингвистите.
Цялото интервю с проф. Ангел Димитров можете да чуете от звуковия файл.