Добре е там, където все пак има някой, който поддържа по някаква програма – това е в националните паркове, защитените зони. Горе-долу са добре маршрутите, които са най-масово посещавани. На всички останали места ситуацията е зле.
Колев посочи, че има маршрути, които вече не могат да се използват заради липса на маркировка и непроходимост на пътеките:
Пътеките обрасват заради това, че не се ходи по тях. Някои от тях не са толкова интересни и масово използвани, но все пак трябва да има някаква информация и маркировка, за да ходят туристите по нея, без това нещо те няма как да тръгнат.
Колев иска да се събере на едно място цялата информация за състоянието на туристическите пътеки и обекти в планините:
В момента няма никаква информация за нито един маршрут – в какво състояние, къде трябва да се направи нещо, къде има табели. Основното нещо, освен лентовата маркировка, това са табелите. Това е ангажимент на Българския туристически съюз, туристическите дружества в България, на някои места и общините, парковите дирекции. /…/ Всяка година имаше финансиране на Българския туристически съюз, реципрочно на туристическите дружества, но от доста години Българският туристически съюз не работи, има запорирани сметки, защото има невероятно големи задължения и последните години няма финансиране от държавата.
Мирослав Дачев от Българския туристически съюз коментира:
Искаме да актуализираме стария правилник за туристическата маркировка, да го обновим, да го вкараме в наредба към Закона за туризма. Там бихме желали да вкараме тази наредба за туристическите пътища в България и туристическата маркировка. В последните 10 години държавата ни изостави и не помага на Българския туристически съюз в маркировката. Ние се стараем донякъде да поддържаме в прилично състояние европейските маршрути, които минават през България. Държавата в последните 10 години не е дала 1 стотинка, следователно пари не могат да потъват, когато няма.
От две години Българският туристически съюз няма блокирани средства, категоричен е Дачев и добави:
Българският туристически съюз свободно се развива и действа. Той обединява над 160 туристически дружества.
Той посочи, че държавата отпуска средства за маркировка и почистване на пътищата в националните паркове. Според него е логично държавата да отпуска средства и за другата част от туристическите пътища в страната:
70% е другата част от туристическите пътища, за които никой в България няма грижа.
За 5 месеца успяхме да направим 500 километра със собствени средства, а едно БТС, което е огромна организация с такива невероятни обекти, от които печелят, не могат да отделят 500 или 1000 лв. и да оправят 10 пътеки, каза в заключение Димо Колев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.