Не бих искала да коментирам забележката на Министерство на здравеопазването, тъй като е под моето ниво. Правата на това българско дете бяха нарушени, беше пропуснато да бъде разгледано, тъй като след три дни то става на 18 години, с тежко онкологично заболяване, дадох гласност, спя спокойно. Това е относно детето, допълни Георгиева.
От тази седмица, когато е и последният срок за обществено обсъждане на промените в Правилника за работата на Фонда за лечение на деца, институцията има нов директор - д-р Мариета Райкова, която заменя на поста д-р Тинка Троева. Като мотив за освобождаването на Троева от Министерството на здравеопазването посочват „системно нарушаване на Правилника за дейността и организацията на работата на Фонда – на реда за издаване на формуляр S 2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към Фонда“.
Като отбеляза, че това вероятно е последното интервю, което дава като член на Обществения съвет на Фонда, Пенка Георгиева коментира и предложението, което засяга правилника и предвижда забрана за членове на Съвета да обсъждат публично информация относно работата на Фонда и случаите с болни деца, като санкцията при нарушение е изключване:
Това е в проекта, а какво ще реши Министерството на здравеопазването аз не мога да кажа - надявам се това да не се случи, тъй като, ако не съм аз, някой друг трябва да коментира винаги какво се случва. В противен случай този Обществен съвет трябва да бъде закрит.
Министърът и там един-двама, които имат интерес към Фонда, да решават кое дете ще се лекува чужбина, кое в България, на кое ще бъдат отпуснати пари, на кое - не и изобщо да го няма този Обществен съвет. Смисълът на Обществения съвет е именно изнасянето на информация и даването на гласност и публичност как точно работи Фонда и защита правата на малките дечица.
Пенка Георгиева коментира, че, тъй като отстраняването на последните двама директори на Фонда - д-р Троева и д-р Пилософ, е било свързано с обществено напрежение по повод случаи на деца, които се нуждаят от трансплантация на органи, е добре да има национална програма за детска трансплантология. Георгиева обясни:
Това, което трябва да се направи, за да не изпадаме повече в тази ситуация - защото, честно да ви кажа, денонощно ми пишат разтревожени родители, които са подали заявления, какво ще се случи - трябва да се създаде една национална програма за детски трансплантации. И деца под 6 години, примерно - нашето предложение е, след консултация с трансплантолози и лекари, е да не се трансплантират самостоятелно. По тази програма Фондът може да заплаща на чужди професори, които да идват в България и да трансплантират заедно с нашите лекари, защото нашите лекари са добри, но няма опит./../.
Затова, ако Фондът, ако държавата поеме, примерно, хонорарите на чуждите професори, които имат опит, ако те идват при нас, при нашите лекари, които имат потенциал и са добри трансплантолози, но нямат опит - имаме апаратура, имаме възможност за развитие на донорството и трансплантациите, хем родителите ще са спокойни, че качествен екип ще ги трансплантира, хем нашите лекари ще се научат, ще придобият опит и по този начин ще излезем от това колело, в което всички се въртим в момента, а най-вече родителите и децата страдат.
Затова призовавам Министерство на здравеопазването най-после да прояви разум и да създаде една такава национална програма - имало е такава, работеща преди години с френски професори и експерти в "Пирогов "- имало е ефект и са се правили трансплантации./.../.Много разум, много смелост трябва и отговорност, обобщи Пенка Георгиева.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.