Журналистиката в България е феминизирана професия, бяха категорични всички участници в дискусията. Според Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация" една от причините, с които се обяснява доминирането на нежния пол в медийното пространство е ниското заплащане. Изводите са извадени от проведено медийно изследване:
Мъжете тук се впускаха в едни полово-поведенчески интерпретации. Например: една жена може да работи за една причина заплата, защото ѝ харесва професията, но се разчита на мъжа да осигурява семейството. Един мъж ако работи за същата заплата, той би се почувствал потиснат.
Доц. Мария Попова, преподавател във факултета по журналистика, обяснява голямото количество жени, работещи в българските редакции с въвеждането на академичното образование по журналистика. Още в средата на 20-ти век около 60 % от студентите са момичета.
Това обаче не се отразява върху възможностите им да намират лесно работа след като завършат. Две трети от завършващите са жени, тези, които след това си намират работа в редакциите с, са едва една трета. Също се наблюдава тази разлика по отношение на заплащането, като мъжете взимат около 25% по-високо заплащане.
В рамките на своята професионална реализация журналистките се сблъскват с различни предразсъдъци.
Николета Даскалова разказва, че журналистките, участвали в медийното изследване са споделили, че интензивният и изтощителен ритъм на работа се отразява на личния им живот:
Казаха, че са предимно самотници, жени без семейства, без деца, без личен живот. Казаха, че професията е пълна със стари моми, че всъщност ти за да вършим тази работа качествено, ти трябва да се лишиш от възможността да имаш семейство.
Въпреки че в българските медии работят предимно журналистки, в медийното пространство отсъстват проблемите и мнението на младите хора и жените, посочва проф. Здравка Константинова от Факултета по журналистика. Според нея причината е характерът на обществото:
Погледнете на какво причина голяма част от т.нар. женска преса или рубриките, предаванията в електронните медии , посветени на жените Ами те са унизително еднакви и на ниско равнище.
Нагласите сред студентките по-журналистика са позитивни. Те не смятат, че у нас съществува дискриминация към жените журналисти.