Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за поредния опит таванът на кешовите плащания да бъде ограничен до 5 000 лева

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Аргументи "за" и "против" идеята таванът за кешовите разплащания да бъде намален до 5000 лева, което отново влиза на дневен ред в Народното събрание с промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, размениха в ефира на "Хоризонт" икономистът Румен Гълъбинов и Стоян Панчев от Българското либертарианско общество.


Румен Гълъбинов отбеляза, че ограничаването на плащанията в брой е световна тенденция, която се вижда и в Европа:

Тенденцията е за намаляване на сумите, които да се плащат в брой в различните държави, включително и в европейски страни... Ако се огледаме, нашите съседни държави Гърция и Румъния, които също са членове на Европейския съюз и съответно също имат такива лимити.  В Гърция лимитът е до 1500 евро, а в Румъния е до 2250 евро, така че България с  5000 лева даже ще бъде с по-висок таван от двете съседни държави. Освен това имаме и други аналози в Европейския съюз  - примерно в Италия лимитът е до 3000 евро.

Мисля, че тук се цели решаването на проблема със събираемостта на данъците, с декларирането на реалните търговски обороти и със стимулиране повече на безкасовите, безналичните плащания, обясни Гълъбинов.  Стоян Панчев обаче не се съгласи с неговите доводи и посочи, че:

Има много големи европейски икономики като Германия, Австрия, Холандия, които изобщо нямат тавани или много други европейски икономики, като Чехия например, където таваните са няколко десетки хиляди евро  - или 16 000 евро, както конкретно е в Чехия. Панчев не смята, че с допълнително ограничение на тавана на кешовите разплащания ще намалее процентът на сивата икономика у нас:

Целият напън тук -  и то се вижда от спорния опит за вкарването на такова законодателство, е да се канализират парите на българските граждани в банките,  от което има двама печеливши: най-напред самата банкова система, на която за това се плаща, от друга страна Министерството на финансите, което ще има много по-добър поглед върху финансите на хората.  Това, което беше споменато за финансовата свобода, е много добър пример за завземането ѝ,  когато говорим за смаляването на този таван и всъщност, като погледнем кои държави се опитват да имат тавани в Европа, това са държави наистина като Гърция, Италия и Испания, които имат проблемна фискална политика, която е странно, че копираме в момента, и проблемна банкова система, което се надявам, че ние нямаме. 


Панчев отбеляза, че Министерският съвет подхожда с "нахалство" към въпроса, внасяйки за пореден път законов текст за ограничаване на кешовите плащания до 5 000 лева, след като такъв е бил отхвърлен при предишни гласувания на проекти в Народното събрание:  При системата, която имаме - на либералната демокрация, когато веднъж не мине проектозаконът ти, като управляваща партия не е нормално при следващия възможен момент отново да го вкараш в парламента. Това е извъртане на нормалните парламентарни практики и за мен потвърждава идеята, че тук има и някакъв интерес, който е по-различен от това да съберем данъци. Защото е ясно, че дори и да проработи, което не само ще е спорно, но едва ли ще се случи, ефектът ще е изключително минимален, каза Панчев. Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна