От неполитиката стана политика, но не това е била целта. Нещата през 1989 година възникваха абсолютно спонтанно. Нищо не беше планувано предварително, нито Хавел си е мислил, че ще става президент.
Като цяло в света наблюдаваме една липса на посланици на истината. Това заяви пред "Хоризонт" Петър Стойнов от Софийския дискусионен форум:
Липсата на посланици на истината е осезаема в цял свят и за това трябва да се говори.
И за британското, и за българското общество животът в истината боли, защото и двете общества са общества, които обичат системите си, а системите, за да оцеляват, създават илюзии. Това каза Мария Спирова, инициатор на Движение "Новите европейци":
Именно за това Хавел с призива си за лична отговорност, лична съпротива е толкова силен пример и за двете общества днес. Системата създава един комфорт. На нея "аутсорсваме" тревогите си за бъдещето. Ние ставаме аполитични, защото е прекалено тежко всекидневно да си аматьор политик – идеалът на Хавел за това какво е да си гражданин.
Хората не избират правилно. Това коментира Мартин Младенов, автор на новия превод на есето на Вацлав Хавел "Властта на безвластните“:
Има нужда хората да бъдат просвещавани. Трудно се възприема това, че не искат да бъдат информирани, че им е трудно да чуват някакви неща.
Цялото интервю с Мартин Младенов, Мария Спирова, Петър Стойнов и Томаш Шила можете да чуете от звуковия файл.