Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Златев: В София ще се обсъжда как да се запълни паричната дупка в ЕС след Брекзит

Огнян Златев
Снимка: БГНЕС

Един от въпросите в ЕС по време на Българското председателство през първата половина на 2018-а ще бъде как да се запълни дупката в бюджета на Съюза, която ще създаде напускането на Великобритания през 2020-а. Това заяви представителят на ЕК в България Огнян Златев в интервю за предаването "12+3"

Основната роля (на България по време на Европредседателството) ще е да координира общите позиции по различни аспекти, в случая Брекзит. Тази седмица беше постигнато съгласие между ЕК и правителството на Великобритания, че първият етап от преговорите е приключен успешно. На утрешния Европейски съвет има предложение да се премине към втория етап. Той ще включва - какви ще бъдат бъдещите търговски отношения, което е особено важно за британската страна - изтъкна Златев.
Той е скептичен доколко излизането на Великобритания ще доведе до промяна в основните договори, на базата на които съществува ЕС.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изложи през септември практични идеи за реформи в ЕС, които не налагат сложни юридически промени. Променянето на основополагащи документи е много дълъг процес, който изисква ратификация от националните парламенти.
Според Златев правата на българските граждани във Великобритания са неразделна част от тези на всички европейски граждани и ще бъдат защитени в рамките на преговорите за Брекзит.
Един от въпросите по време на Българското председателство ще бъде как да бъде запълнена бюджетната дупка в ЕС, която създава напускането на Великобритания, изтъкна Златев:
Има две основни насоки в тези разговори. Дали страните, които са нетни вносителки на средства да намалят своите вноски и дали страните, които са нетни бенефициенти на тези средства, като България, да намалят средствата, които получават. И двете позиции не са особено приемливи за гражданите на съответните държави. Надяваме се в София да има по-ясна позиция как ще бъде компенсирана тази дупка в бюджета.

Всяка една европейска страна, която зачита ценностите на Съюза, може да кандидатства за членство. Колко бързо ще стане приемането на нашите съседи от Западните Балкани зависи от тяхната степен на подготовка и покриването на определените критерии. Различните страни са на различен етап от своите преговори. Много е важно тази перспектива да е ясна и да можем да дадем ясна визия на нашите приятели какво трябва още да направят в обозрим срок за своето европейско бъдеще.  

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени